Ja rrugët ku do të punohet vitin e ardhshëm


Koncensionet në formën e Partneritetit Publik Privat në rrugët e vendit do të marrin jetë vitin e ardhshëm, ndërsa rinis puna në disa akse të mbetura pezull. Në raportimet për buxhetin në komisionet parlamentare ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri ka theksuar se për vitin e ardhshëm, investimet në rrugë do të shkojnë në 23 miliardë lekë.

Ja cilat janë rrugët në të cilat do të punohet:  

Bypass-et e Fierit dhe Vlorës

Rruga Kardhiq-Delvinë

Përmes Kontratës së Partneritetit Publik Privat,

Rruga e Arbrit

Akset Thumanë-Kashar

Milot-Balldren

Orikum-Dukat

Dhënia me koncesion e rrugës Tiranës-Durrësit, (zgjerim i autostradës dhe rikonstruksion i rrugëve nacionale ekzistuese).

Gjiknuri ka theksuar se buxheti nuk do të marrë asnjë risk, pasi finacimi do të jetë privat dhe për  kalimi në autostradë do të jetë me pagesë.

Sipas Ministrit të gjitha kontratat koncesionare do të supervizohen nga kompani të njohura ndërkombëtare.

Lexo: Rikthehen punimet në By Passin e Fierit dhe Vlorës

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale