Investitorët po e cilësojnë tregun e kriptove si “epoka e dimrit” në kushtet kur Bitcoin ka rënë me 50% - Business Magazine Albania

Investitorët po e cilësojnë tregun e kriptove si “epoka e dimrit” në kushtet kur Bitcoin ka rënë me 50%

Ndërsa investitorët e kriptomonedhave mbërthen nga shitja e mprehtë e bitcoin dhe monedhave të tjera dixhitale, disa kanë frikë se më e keqja nuk ka ardhur ende.

Bitcoin, monedha virtuale më e madhe në botë, ra nën 33,000 dollarë të hënën në nivelin më të ulët që nga korriku. Që atëherë është rikuperuar mbi nivelin e 36,000 dollarëve, por është ende në rënie pothuajse 50% nga një nivel rekord prej gati 69,000 dollarë në nëntor.

Ndërkohë, i gjithë tregu i kriptove ka rënë më shumë se 1 trilion dollarë në vlerë që nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave të bitcoin, pasi tokenat kryesore si eteri dhe solana ndoqën monedhën numër 1 dixhitale për tu tregtuar ndjeshëm më pak.

Lexo edhe: Bitcoin bie me 8% teksa kriptomonedhat e tjera vazhdojnë humbjet

Kjo ka bërë që disa investitorë të kriptove të flasin për mundësinë e një “dimri në botën e kriptove”, një frazë që i referohet tregjeve historike në historinë e tregut të ri të monedhës dixhitale. Ngjarja më e fundit e tillë ndodhi në fund të vitit 2017 dhe në fillim të 2018, kur bitcoin u rrëzua deri në 80% nga nivelet më të larta të të gjitha kohërave.

David Marcus, ish-kreu i kriptove në Facebook, Meta, dukej se pranoi se dimri i kriptove tashmë ka ardhur. Në një postim në Twitter të hënën, ai tha: “Është gjatë dimrave të botës së kriptove që sipërmarrësit më të mirë ndërtojnë kompanitë më të mira. Kjo është koha përsëri për t’u fokusuar në zgjidhjen e problemeve reale kundrejt pompimit të monedhave digjitale.”

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0