I riu që pastroi dëborën dhe fitoi plot  35,000 $

I riu që fitoi 35 mijë dollarë duke pastruar dëborën


Seattle  është një vend që ka vuajtur shumë në këto 70 vite nga rreshjet e borës. Trashësia e saj ka arritur deri në 25 cm. Por për gjithë këtë ka menduar një djalë i ri. Idenë e tij e cilësoi “ideja e gjelbërt” dhe fitoi35 mijë dollarë në 4 ditë.

David Holsten, 18 vjeç, punon si borëpastrues në Coeur d’Alene, Idaho.  Në Seattle David  kishte shkuar për të vizituar nënën e operuar. Idenë e tij “të gjelbërt” siç e quan ai i’a kishte nxitur edhe një mik i tij, duke i sugjeruar t’i  nisnin borë pastruesen në Seattle.  Oferta e parë që i’u bë për të pastruar borën ishtë 1 mijë dollarë. Numri i njerëzve në nevojë për këtë shërbim sa vinte e rritej. Ai  tregon se kaloi një natë të ngarkuar duke i’u përgjigjur telefonatave të klientëve që kërkonin pastrimin e rrugëve, parkingjeve e banesave.

Përgjatë 4 ditëve ai arriti të grumbullojë 35 mijë dollarë. Ofertat që i vinin varionin nga 500 dollarë deri në 750 dollarë për orë. David u zotua që 20% të këtyrë të ardhurave të kalonin për bamirësi.

CNN

Lexo:https://businessmag.al/si-te-besh-para-duke-ecur/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0