Huawei në Shqipëri prezanton programin "Seeds for Future" - Business Magazine Albania

Huawei në Shqipëri prezanton programin “Seeds for Future”

Seeds for Future

Programi që mbështet talentet e reja në fushën e TIK, vjen për herë të parë në vend

Huawei, në bashkëpunim me Fakultetin e Teknologjisë së Informacionit, nisi rrugëtimin e programit ndërkombëtar “Seeds for Future” për herë të parë në Shqipëri. Nëpërmjet një prezantimi virtual, drejtuesit e kompanisë, profesorët e fakultetit si dhe studentët hapën siparin e një programi tejet novator që sjell përvojën e gjigantit botëror të teknologjisë edhe te studentët shqiptarë.

Duke qenë se arsimi është thelbësor për një shoqëri, programi “Seeds for Future” synon të krijojë mundësi që mbështesin të rinjtë në zhvillimin e tyre profesional në fushën e teknologjisë së informacionit. Ky program kultivon talentet e reja me aftësitë e domosdoshme teknologjike duke i bërë më konkurues në tregun e punës.

Zv. Dekani i Fakultetit të Teknologjisë së Informacionit, Prof. Asoc Indrit Enesi u shpreh se “Mes studentëve tanë ka shumë talente që kanë dëshirë të angazhohen dhe zhvillojnë më tej aftësitë e tyre. Ky program sjell për ta një mundësi unike për t`u trajnuar nga njohësit më të mirë të teknologjisë elitare për tema të tilla si: rrjeti 5G, inteligjenca artificiale, cloud computing…etj. Po ashtu, “Seeds for Future” është ndër programet që ndihmojnë së tepërmi në hendekun e krijuar midis studimeve universitare dhe tregut të punës.”

Drejtuesi Ekzekutiv i Huawei në Shqipëri Z. Sun Gang tha se: “Më vjen mirë që jam pjesë e hapjes së një programi që ka në fokus rritjen dhe zhvillimin e të rinjve shqiptarë. Huawei është kompani e angazhuar që të ndërmarrë nisma të tilla edhe në të ardhmen, duke synuar zhvillimin e mëtejshëm teknologjik të vendit.”

I pranishëm në aktivitet ishte dhe Drejtuesi për Bizneset në Shqipëri, Maqedoni dhe Kosovë Z. Marjan Hoxha, i cili gjatë fjalës së tij drejtuar studentëve evidentoi rëndësinë e trajnimeve të Huawei si dhe avantazhet e përfitimit nga njohuritë e marra. “Duke qenë ish-student i po të njëjtit fakultet, ndjej kënaqësi të veçantë të prezantoj sot një program kaq me vlerë për studentët, që i ndihmon në zhvillimin e aftësive që lidhen me teknologjinë e informacionit. Çdo student do ndihej me fat të certifikohej nga kompani me përparim të tillë teknologjik, si Huawei.”

Programi zgjat 8 ditë, gjatë të cilave studentët e përzgjedhur ndjekin kurset online nga profesionistët e fushës. Në fund të programit atyre u akordohet një certifikatë që vlerëson njohuritë e përftuara.

“Seeds for Future” u prezantua për herë të parë në vitin 2008 me qëllimin për të zhvilluar talentet e TIK në të gjithë botën duke ndërtuar ura komunikimi mes vendeve e kulturave të ndryshme. Aktualisht programi shtrihet në 130 vende e rajone dhe rreth 9000 studentë kanë përfituar prej njohurive të tij. Së fundmi, programi u shtri edhe në Shqipëri, duke ndarë ekspertizën dhe përvojat e mjedisit global të biznesit. Huawei në Shqipëri do vazhdojë të sjellë pranë studentëve në vendin tonë, praktikat më të fundit të teknologjisë elitare në botë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0