HTC, LG, dhe Sony, në vitin 2019 do të sjellin telefona 5G


Planet ambicioze të Qualcomm për 5G sapo hodhën një hap të rëndësishëm përpara.

Një pjesë e vogël e prodhuesve të telefonave njoftojnë se në vitin 2019 do të kenë gati telefona 5G. Midis tyre: HTC, LG, Sony dhe Oppo, të cilët do të jenë ndër të parët që do të adoptojnë modemin e shpejtë të Qualcomm Snapdragon X50 ultra.

Në total, 19 prodhues kanë nënshkruar për të bërë pajisje me pajtueshmëri 5G duke përdorur X50 në vitin 2019. Për konsumatorët, do të thotë se do të ketë të paktën disa pajisje me kapacitet 5G në treg vitin e ardhshëm.

Fakti që shumë prodhues të harduerëve janë të gatshëm të angazhohen në çipat 5G të Qualcomm në vitin 2019, sigurisht që është një shenjë pozitive.

Qualcomm fillimisht prezantoi X50, i cili mundëson lidhjet me shpejtësi të shpejtë gigabit, në vitin 2016.

Por tani që kaq shumë transportues dhe krijues të pajisjeve janë bashkuar në bord, Qualcomm është më afër se kurrë për të bërë planet e tij për 5G realitet.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale