Haradinaj: “Na mërzit ikja e të rinjve, por mirë që po gjejnë punë diku tjetër”


Kryeministri largimin e qytetarëve e quan zgjidhje për ata që janë të papunë!

I pari i qeverisë tha se ikja e tyre na mërzit, por nëse janë të papunë e gjejnë punë diku tjetër është e arsyeshme.

“Kjo është një zgjidhje për ata që janë të papunë dhe praktikisht duket të jetë diçka e arsyeshme. Detyra jonë është që të hapim më shumë vende pune, por duhet të kuptojmë që ne veprojmë dhe operojmë në realitetet tona. Është e pamundur të zgjidhim papunësinë. Masa më e mirë është zbatimi i politikave, për të lehtësuar zhvillimin dhe prodhimin e një vendi. Ideja e lëvizjes konsiston në gjetjen e vendeve më të mira të punës, për të jetuar një jetë më të mirë dhe për të ndihmuar familjet e tyre. Normal që na shqetëson, na mërzit kjo papunësi e 20 viteve. Nëse dikush mund ta zgjidhë këtë çështje le të urdhërojë të marrë vendin tim. Por ne po punojmë që të rinjtë të mos largohen,” tha ai.

Kreu ekzekutiv shtoi se tani nuk mund të bëjnë asgjë lidhur me këtë çështje dhe se është e vështirë të ndalen njerëzit. “Ne i përcjellim statistikat dhe e shohim se çfarë po ndodh. Sot s’mund të bëjmë asgjë. Është e pashmangshme kur i ofrohet një vendi integrimi në Europë. Oferta më e mirë në treg fiton, e është e vështirë të ndalësh njerëzit. Bullgarisë i kanë ikur 1 milion njerëz për shkak të kësaj,” ka mbyllur ai.

/21Media 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale