Hapet parku i lojërave Ferrari, në Europë


Parku i Ferrarit – mund të duket fantazi por shumë shpejt do të ndërtohet një park me mini Ferrari ku do të bëhen xhirot më shpejta në Europë.

Një labirint me xhiro super të shpejta do të mbajë logon e kompanisë Italiane të makinës Ferrari, e cila do të hapet në parkun e lojërave PortAventuraSpanjë në 7 Prill. Edhe pse tashmë ka një Ferrari WorldDubai, ky është parku i parë i këtij lloji që hapet në Europë.

Xhirot do të sjellin shpejtësinë dhe dizajnin e makinës më të famshme. Ky park do të ketë një Vertical Accelerator, i cili është dhe roller coaster-i më i lartë në Europë 112 m dhe arrin 180 kmph në vetëm 5 sekonda.

Xhiro të tjera shkojnë përtej shpejtësisë më të lartë, si për shembull Kulla Bounce-Back e cila krijon lëvizje që duken si një motor “i tërbuar.”

 

“Sekretet e këtij parku pritet të zbulohen së shpejti, bëni durim,” shkruhet në faqen e parkut të lojërave.

Toka e Ferrarit gjithashtu do t’i kushtojë një rëndësi të veçantë markës prodhuese të makinave. Një fshat Italian artificial do të përfshihet brenda në park, ku do të vendosen makina të Formula One dhe modele të ndryshme të makinave përgjatë rrugëve. Brenda parkut ndodhen gjithashtu restorante të ndryshme si Trattoria e cila ofron ushqime të shpejta dhe një rikrijim i restorantit të preferuar të shoferëve të Formula 1Maranello.

Vizitorët mund të blejnë bileta për në Tokën e Ferrarit dhe PortAventura, për 55$ (apo 52£) për të rriturit në dyja parqet në të njëjtën ditë.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale