‘Green Pass', një koncert muzikor ku morën pjesë vetëm izraelitë të vaksinuar - Business Magazine Albania

‘Green Pass’, një koncert muzikor ku morën pjesë vetëm izraelitë të vaksinuar

Një koncert në kohë pandemie do të shihej si diçka që thyen rregullat por Izraeli ka gjetur mënyrën për tu kthyer në normalitet… një koncert muzikor ku morën pjesë vetëm izraelitë të vaksinuar kundër Covid-19.

Koncerti në ajër të hapur të mërkurën në Tel Aviv ishte një nga të parët në një program për të rifilluar ngjarjet kulturore për njerëzit që janë vaksinuar.

Të pranishmëve iu kërkua të tregonin një “Green Pass”, një certifikatë të vërtetuar nga qeveria që tregon se ata kishin marrë të dyja dozat e vaksinës. Certifikatat janë të vlefshme për gjashtë muaj nga koha e vaksinimit të plotë.

“Certifikata siguron mbrojtje, por edhe një ndjenjë rehatie për t’u ulur mes njerëzve të vaksinuar”, tha Doron Zicher, një biznesmen i cili ishte pjesë e koncertit.

Ndërkohë, në Izrael, palestrat, pishinat, teatrot dhe hotelet janë të hapura vetëm për personat që kanë një certifikatë. Sapo të futen brenda, zbatohen kufizime të rrepta. Programe të tilla ka të ngjarë të shqyrtohen nga vendet e tjera që kërkojnë të rihapin bizneset pasi njerëzit i nënshtrohen vaksinimit masiv.

REUTERS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0