‘Green Pass', një koncert muzikor ku morën pjesë vetëm izraelitë të vaksinuar - Business Magazine Albania

‘Green Pass’, një koncert muzikor ku morën pjesë vetëm izraelitë të vaksinuar

Një koncert në kohë pandemie do të shihej si diçka që thyen rregullat por Izraeli ka gjetur mënyrën për tu kthyer në normalitet… një koncert muzikor ku morën pjesë vetëm izraelitë të vaksinuar kundër Covid-19.

Koncerti në ajër të hapur të mërkurën në Tel Aviv ishte një nga të parët në një program për të rifilluar ngjarjet kulturore për njerëzit që janë vaksinuar.

Të pranishmëve iu kërkua të tregonin një “Green Pass”, një certifikatë të vërtetuar nga qeveria që tregon se ata kishin marrë të dyja dozat e vaksinës. Certifikatat janë të vlefshme për gjashtë muaj nga koha e vaksinimit të plotë.

“Certifikata siguron mbrojtje, por edhe një ndjenjë rehatie për t’u ulur mes njerëzve të vaksinuar”, tha Doron Zicher, një biznesmen i cili ishte pjesë e koncertit.

Ndërkohë, në Izrael, palestrat, pishinat, teatrot dhe hotelet janë të hapura vetëm për personat që kanë një certifikatë. Sapo të futen brenda, zbatohen kufizime të rrepta. Programe të tilla ka të ngjarë të shqyrtohen nga vendet e tjera që kërkojnë të rihapin bizneset pasi njerëzit i nënshtrohen vaksinimit masiv.

REUTERS

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0