"Gratë munden", panairi i grave të artizanatit në Ambasadën Holandeze

“Gratë munden”, panairi i grave të artizanatit në Ambasadën Holandeze


Dhjetëra gra me sipërmarrje artizanale, prezantuan produktet dhe bizneset e tyre para një grupi të madh vizitorësh në kopshtin e Ambasadës Holandeze në Tiranë.

Një panair, i kthyer tashmë në traditë, i shërben fuqizimit të grave në biznes dhe kauzave të ndryshme për gratë dhe fëmijët në nevojë.

Guusje Korthals Altes, Ambasadorja e Holandës në Tiranë, tha se forca e grave dhe puna e tyre mund të sjellë ndryshim radikal në shoqëri. “Besojmë në fuqinë që gratë dhe burrat kanë kur punojnë për një botë me barazi gjinore. Dhënia e mundësisë grave për të shfrytëzuar këtë potencial është një investim që është në të mirë të të gjithëve, në të mirë të botës, por edhe brezave të ardhshëm.

Disa prej sipërmarrjeve, krahas prezantimit të produktit, kanë përqafuar edhe një kauzë. Argjendari Pirro, ka sjellë në treg një koleksion të ri, në bashkëpunim me designer dhe një pjesë e të ardhurave nga shitjet shkojnë për gra të dhunuara.

Ndërkohë, stenda e punimeve të grave në burg, ishte një mundësi direkte për të motivuar angazhimin e tyre edhe brenda katër mureve.

Pjesë e panairit ishin punimet artizanale në dru, tekstike, metalike. Një vëmendje të veçantë po marrin së fundi pijet dhe produktet e tjera ushqimore, pa përmbajtje gluteni apo sheqeri.

Panairi me moton “Gratë munden”, vjen për të dytin vit rresht, duke e kthyer këtë event në traditë. Ai po synon të mundësojë krijimin e një platforme biznesi-për-biznesin për gratë sipërmarrëse nga zonat rurale, bizneset sociale, shoqërinë civile dhe partnerë të tjerë ndërkombëtarë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0