Google Translate per Android tani punon dhe me foto (VIDEO)


Google po punon per te lehtesuar me shume perdorimin e tij edhe kur ju jeni ne udhetim ne nje vend te huaj. Aplikacioni Google Translate per Android ju lejon te kapni edhe ne fotografi nje shenje apo edhe menu dhe ta perktheni ne nje gjuhe tjeter.

Tashme ju nuk keni pse te uleni ne nje lokal dhe te mos jeni ne gjendje te kuptoni menune, apo te pyesni veten se cfare porositet. Punon keshtu, perdorni kameren tuaj te celularit, shenjoni tekstin qe doni te perkthehet dhe fotografojeni.

Google mund te perktheje tekst ne gjuhen ceke, gjermane, angleze, franceze, italiane, hollandeze, polake, portugeze, ruse, spanjolle dhe turke.

Kompania thote se po punon qe te shtoje me shume gjuhe ne liste. Ju gjithsesi mund te perdorni ende Google Translate duke shtypur tekstin qe deshironi ne njeren nga 64 gjuhet qe jane te lejueshme.

Por teknologjia e Google (Optical Character Recognition OCR), eshte e limituar ne keto gjuhe qe jane ne liste. Google thote ne nje postim ne blogun e vete se OCR e ben Google Translate per Android nje nga aplikacionet me inteligjente per mesimin intensiv.

Ne fakt ka aplikacione qe e zbatojne kete si Word Lens, qe eshte me e njohura, por ajo kushton 4,99 dollare. Google Translate eshte aplikacion falas ne dyqanet e Google Play per Android. Aq me teper qe eshte nje sherbim qe e perdorin shume njerez qe udhetojne shpesh.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale