Google Translate per Android tani punon dhe me foto (VIDEO) - Business Magazine Albania

Google Translate per Android tani punon dhe me foto (VIDEO)


Google po punon per te lehtesuar me shume perdorimin e tij edhe kur ju jeni ne udhetim ne nje vend te huaj. Aplikacioni Google Translate per Android ju lejon te kapni edhe ne fotografi nje shenje apo edhe menu dhe ta perktheni ne nje gjuhe tjeter.

Tashme ju nuk keni pse te uleni ne nje lokal dhe te mos jeni ne gjendje te kuptoni menune, apo te pyesni veten se cfare porositet. Punon keshtu, perdorni kameren tuaj te celularit, shenjoni tekstin qe doni te perkthehet dhe fotografojeni.

Google mund te perktheje tekst ne gjuhen ceke, gjermane, angleze, franceze, italiane, hollandeze, polake, portugeze, ruse, spanjolle dhe turke.

Kompania thote se po punon qe te shtoje me shume gjuhe ne liste. Ju gjithsesi mund te perdorni ende Google Translate duke shtypur tekstin qe deshironi ne njeren nga 64 gjuhet qe jane te lejueshme.

Por teknologjia e Google (Optical Character Recognition OCR), eshte e limituar ne keto gjuhe qe jane ne liste. Google thote ne nje postim ne blogun e vete se OCR e ben Google Translate per Android nje nga aplikacionet me inteligjente per mesimin intensiv.

Ne fakt ka aplikacione qe e zbatojne kete si Word Lens, qe eshte me e njohura, por ajo kushton 4,99 dollare. Google Translate eshte aplikacion falas ne dyqanet e Google Play per Android. Aq me teper qe eshte nje sherbim qe e perdorin shume njerez qe udhetojne shpesh.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0