Google Now tashme i disponueshem edhe per iPhone dhe iPad - Business Magazine Albania

Google Now tashme i disponueshem edhe per iPhone dhe iPad


Google ka sjelle se fundmi teknologjine Google Now edhe per iPhone, duke konkurruar drejtperdrejt me Siri-n per perditesimet e fundit mbi motin, trafikun etj.
 
Google Now u lancua per Android vitin e kaluar. Duke filluar nga dita e hene ai do te jete i disponueshem edhe per iPhone dhe iPad.
Asistentet personale si Siri i Apple apo Google Now synojne te shnderrohen ne aplikacione themelore ne smartfone, duke i ndihmuar perdoruesit te marrin informacione te nevojshme ne jeten e perditshme si dhe t’i ndihmojne ata ne menaxhimin e takimeve apo udhetimeve.
 
Disa analiste, nga ana tjeter, mendojne se Siri i Apple, i cili vjen i parainstaluar ne iPhone dhe iPad, perben nje kercenim ne rritje per Google, per shkak se duke perdorur ate, perdoruesit reduktojne vizitat e tyre ne motorin me te madh te kerkimit te bote, Google.
 
Megjithate, vete Google e pershkruan aplikacionin Google Now si nje evolucion qe i eshte bere kerkimit standard ne shfletues, duke lehtesuar proceduren e kerkimit per perdoruesit, te cilet nuk kane nevoje ta shkruajne pyetjen e tyre.
 
Aplikacioni ofron informacione te dobishme duke filluar nga sherbimet online te Google, si Gmail-i apo Google Calandar, tek kerkimi ne ueb e deri tek marrja e informacioneve gjate dites ne formen e dritareve pop-up, te cilave Google iu referohet me emrin “cards.” Nje nga perdorimet me interesante te Google Now jane sugjerimet ne rastet kur perdoruesit duhet te nisen per ne aeroport.
 
Aplikacioni jo vetem qe e kujton perdoruesin lidhur me udhetimin, por i sugjeron njekohesisht edhe se kur eshte koha me e mire per t’u nisur per ne aeroport duke marre parasysh trafikun aktual. (PCWorld Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0