Google ju tregon se si funksionon motori i kerkimit - Business Magazine Albania

Google ju tregon se si funksionon motori i kerkimit


E keni pyetur ndonjehere veten se si funksionon kerkimi ne Google? Nese jeni pjese e njerezve qe jane shume kurioze lidhur me funksionimin e teknologjise, atehere behuni gati te merrni nje pergjigjje per pyetjen e mesiperme.
 
Google ka lancuar nje website te re me emrin How Search Works, per t’ju treguar procesin e prapaskenes se realizimit te kerkimit, nga fillimi ne fund.
 
“Ketu do te njiheni me menyren se si trajtohet nje kerkim, duke filluar nga webi, tek ‘crawling’ (menyra se si merren te dhenat nga faqet) dhe indeksimi, tek algoritmat e renditjes dhe te shfaqjes se rezultateve e deri tek “lufta” kunder spam-ve,” u shpreh menaxheri i produkteve ne Google, Jake Hubert.
 
“Kjo faqe ploteson burimet ekzistuese lidhur me temen, si shkrimet dhe artikujt neper forume, studimet apo paper-at etj. Ne duam qe t’u tregojme te gjitheve funksionimin e nje prej elementeve me te perdorura ne web,” shtoi ai.
 
Ne faqe mund te shihni se si realizohet kerkimi, permes animimeve dhe shpjegimeve, si dhe te njiheni me hollesisht me algorimet e Google.
Entuziastet e studimeve kane mundesi te lexojne nje dokument me 43 faqe mbi menyren se si vleresohen rezultatet e kerkimit. “How Search Works” mund ta vizitoni ketu. (PCWorld Albanian)
 
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0