Google dominon ne biznesin e kerkimit - Business Magazine Albania

Google dominon ne biznesin e kerkimit


Google po dominon ne menyre te qendrueshme tregun e kerkimit ne internet ndersa konkurentet e saj po levizin lart e poshte. Ne janar Google ka ecur pak me perpara duke u pozicionuar me 67 % te tregut te kerkimit krahasuar me 66.7% qe zoteronte ne dhjetor, tha comScore.
 
Microsoft Bing e rriti pjesen e tij te tregut me 0.2%, vetem 0.1% me pak se rritja e Google. Gjithsesi, Bing qendron shume larg rivalit te tij, duke levizur nga 16.3% ne 16.5% ne te njejtin interval kohor. Yahoo lojtari tjeter i rendesishem i tregut zbriti me 0.1% nga 12.2% ne 12.1% te tregut, sipas comScore.
 
Rrjeti Ask me 2.8% te tregut, dhe AOL.Inc me 1.7% mbyllin listen e 5 te pareve ne Janar. Bing i cili u lancua ne qershor te 2009, ka qene ne gjendje te ruaje pjesen e tij ne tregun e kerkimit, por nuk ka mundur te marre asgje nga tregu i Google.
Planet e Yahoo
 
Nderkohe qe Microsoft po punon te zoteroje pjesen e tregut dhe te mendjeve te njerezve, CEO e Yahoo Marissa Mayer ka bere te qarte se Yahoo kerkon te kthehet perseri ne loje. Gjate prezantimit te fitimeve te tremujorit te katert, Mayer tha se Yahoo do te investoje kohe dhe para ne nje perpjekje per t’u rikthyer ne biznesin e kerkimit online.
 
“Ka akoma shume potencial ne kete treg”, tha Mayer. “Kerkimi eshte nje pike kyce investimi per ne. Te gjitha inovacionet do te ndodhin ne nivelin e nderfaqes se perdoruesve. Ne duhet te investojme ne keto vecori per pajisjet desktop dhe per ato mobile. Te dy do te jene elemente kyc te lojes per ne.”
Yahoo do ta kete mjaft te veshtire per te marre pjese te tregut nga Google. Microsoft ka harxhuar mjaft investim ne kohe, teknologji e para per Bing dhe nuk e ka prekur fare dominimin e Google. (PCWorld Albanian)
 
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0