Gjermania do të përdor trenin e parë në botë me hidrogjen - Business Magazine Albania

Gjermania do të përdor trenin e parë në botë me hidrogjen


Këtë javë, kompania transportuese franceze Alstom ka zbuluar trenin e parë të pasagjerëve që furnizohet me hidrogjen, i cili do të udhëtojë përmes Gjermanisë në fund të vitit 2017.

Treni i pasagjerëve Coradia iLint super i qetë përdor si karburant hidrogjenin, i cili lëshon vetëm avull dhe ujë të kondensuar. Një serbator me hidrogjen i vendosur në çatinë e trenit furnizon qelizat e karburantit që të prodhojnë energji elektrike. Alstom ka thënë se shpreson që këta trena të zëvendësojnë të gjithë trenat e tjerë në Europë që djegin naftë, të cilët janë akoma të shumtë në numër pavarësisht projekteve të elektrifikimit në të gjithë kontinentin.

Ky tren nuk e ndot ajrin, nuk bën zhurmë dhe mban deri në 300 pasagjerë.

Coradia iLint mund të jetë treni i parë në botë për pasagjerë që furnizohet me hidrogjen, por sigurisht që nuk është mjeti i parë që përdor hidrogjenin si karburant. Stan Thompson, ish projektues në A&T dhe përkrahës i përdorimit të hidrogjenit në mjetet e transportit, krijoi termin “hydrail” në vitin 2004 për të përshkruar çdo mjet hekurudhor që përdor hidrogjenin si karburant. Ndërkohë ka edhe prototipe dhe trena hibrid, më të shumtë në Japoni.

Ky është një tjetër njoftim që tregon përpjekjet e Gjermanisë për të rimëkëmbur transportin hekurudhor. Korrikun e kaluar, Deutsche Bahn, operatori hekurudhor më i madh në Europë, shpalli bashkëpunimin me Hyperloop Transportation Technologies për të sjellë teknologjinë e tyre futuriste në trenat e tij të shpejtë.

https://www.youtube.com/watch?v=hFiYm-mUkO4

/TheVerge.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0