Forumi Mbi Qëndrueshmërinë Urbane: Analiza e Diskutimeve dhe Perspektivat e Qyteteve Shqiptare" - Business Magazine Albania

Forumi Mbi Qëndrueshmërinë Urbane: Analiza e Diskutimeve dhe Perspektivat e Qyteteve Shqiptare”

Në një ngjarje forumi të pjesëmarrë nga kryetarët e Vlorës, Lushnjës, Sarandës dhe Mirditës, tema kryesore ishte strategjia e qëndrueshmërisë urbane.

Diskutimet u përqëndruan te mobilneti dhe lëvizshmëria në këto qytete, duke eksploruar mundësitë për përmirësimin e infrastrukturës së transportit.

Një tjetër aspekt i diskutuar ishte menaxhimi i mbeturinave, me qytetet duke shkëmbuar përvojat dhe praktikat më të mira për të adresuar sfidat aktuale. Për të pasur një pamje më të plotë të situatës, u shqyrtohet gjithashtu ndikimi i strukturave hoteliere në zhvillimin e qëndrueshëm urban.

Në këtë kontekst, ekonomia qarkulluese dhe alternativat për të zgjatur qëndrimin e turistëve ishin pjesë integrale e diskutimeve. Vlora u vlerësua si qyteti më i preferuar në Booking në vitin 2023, duke rritur interesin dhe sfidat për të ruajtur këtë status.

Në Lushnjë, u bë një theksim i veçantë në zhvillimin e turizmit dental, një aspekt i cili ka potencialin për të sjellë avantazhe ekonomike dhe turistike për qytetin. Diskutimet përfunduan me angazhimin e kryetarëve për të ndërtuar dhe implementuar politika të qëndrueshme në të gjitha nivelet, duke shfrytëzuar idetë dhe zgjidhjet e diskutuara gjatë forumit.

Ky forum shërbeu si një hap i rëndësishëm drejt përmirësimit të strategjive të qëndrueshme në qytetet shqiptare dhe ndërtimin e një mjedisi më të përshtatshëm për qytetarët dhe turistët.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0