FMN apelon që të ndihmohen vendet e varfëra

Fondi Monetar Ndërkombëtar u ka bërë thirrje pjesëtarëve të saj që të rrisin ndihmat drejt vendeve të varfëra gjatë pandemisë. FMN-ja argumenton se masat anti-Covid do të zgjasin dhe këto vende nuk do të kenë mundësi të rimëkëmbin ekonominë e tyre edhe për disa kohë. Vendet pjesë e FMN-së duhet të zgjerojnë huatë koncensionare me këto vende që paratë të bëjnë të mundur procesin e vaksinimit.

‘’Pandemia na bëri të kuptojmë që ne jemi të ndërvarur nga njëri-tjetri. Siç na ka këshilluar dhe SHBA, të punojmë të gjithë së bashku qe te mundohemi të zhvillojmë vendet në krizë,’’ shprehet drejtoresha e FMN-së.

Administrata e Donald Trump bllokoi rezervat prej 500 milionë dollarë dhe dështoi plani për t’i dërguar vendeve të pa zhvilluara. Sekretarja e Thesarit të administratës së Joe Biden, tha se do ta analizojë situatën dhe do të studiojnë mënyrat se si mund t’i ndihmojnë këto vende. Që nga Marsi, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka investuar 100 miliardë dollarë të mundësuar huamarrjen nga rreth 80 shtete dhe të vlefshme për dy herë.

LEXO: FMN rishikon në ulje vlerësimin për rritjen ekonomike në Shqipëri

Afrika është vendi që ka pasur më shumë nevojë për ndihmë gjatë pandemisë. ‘’Për herë të parë në dekada, varfëria po rritet, uria po rritet.  Pse duhet të shqetësohemi për këtë kudo?  Sepse ne mbështetemi në ekonomitë në zhvillim për rritje dinamike. Nëse ato nuk rriten, kjo është diçka negative për ekonominë botëror,’’ u shpreh drejtoresha e FMN-së.

FMN-ja tregon se nëse do mundemi të përshpejtojmë vaksinimin rreth botës, të ardhurat ekonomike mund te rriten rreth 9 trilionë dollarë deri në 2025.

BLOOMBERG

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale