Facebook zbulon te dhenat e reja te Grafikut Social - Business Magazine Albania

Facebook zbulon te dhenat e reja te Grafikut Social


Facebook-u vazhdon qe te zbuloje disa hollesi teknike prapa produkteve te veta per kerkimin, e kesaj here me nje pamje te re ne Grafikun Social.
Zbulimi i fundit nga rrjeti shoqeror eshte per LinkBench, qe eshte nje baze e re me te dhena “benchmark” (etapa) per Grafikun Social, i cili gjate kesaj jave po leshohet ne GitHub.
 
Sa per informacion, sipas inxhiniereve te rrjetit Facebook, Grafiku Shoqeror eshte nje strukture e te dhenave grafike qe perfshin nje “harte te madhe” te njerezve, vendeve dhe gjerave dhe lidhjeve mes tyre.
E njohur si nje vegel per zhvilluesit te cilet kane nevoje qe te bejne “benchmark” dhe te rregullojne sistemet e bazave me te dhena, LinkBench ishte dizajnuar per te perseritur modelin e te dhenave, strukturen e te dhenave dhe perzierjen e kerkesave te ngarkeses se grafikut shoqeror te MySQL te rrjetit Facebook.
 
Tim Armstrong, qe eshte kandidat per te marre titullin e doktorit ne shkenca kompjuterike ne Universitetin e Cikagos dhe me pare si pjese e nje skuadre te brendshme ne inxhinierine e bazes me te dhena ne Facebook, gjate dites se djeshme tha ne nje postim ne blog qe LinkBench eshte nje “benchmark”servues i grafikeve – jo nje “benchmark” qe perpunon grafike.
Armstrong shpjegoi qe ndryshimi eshte qe pershkrimi i pare “perngjason ngarkesen transaksionale nga nje sherbim i rrjetit shoqeror interaktiv derisa e dyta behet sikur nje ngarkese analitike.”
 
Ai shtoi: Ne besojme gjithashtu qe komuniteti me i gjere qe eshte duke punuar ne baza me te dhena dhe aplikacione shoqerore mund te perfitoje nga nje “benchmark” real per ngarkim dhe shkarkim te te dhenave te rrjetit shoqeror dhe te strukturave te tjera grafike. Keto aplikacione vendosin shume sasi unike ne infrastrukturen e bazes me te dhena per shkak te rritjes se shpejt, vellimit te madh me te dhena dhe modelet e pasura me te dhena, por jane disa “benchmark” qe testojne funksionimin per ngarkesa te tilla.”
LinkBench eshte duke dale ne faqen GitHup ne Facebook. (PC World Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0