Facebook, seks dhe dhune - Business Magazine Albania

Facebook, seks dhe dhune


Nje nga perdorueset e Facebook fajeson stafin e menaxhimit te ketij rrjeti social per mosgatishmerine e tij per te luftuar kunder permbajtjeve ofenduese ndaj grave.
 
Banorja e Kopenhagenit, Torlaug Agustdottir, per disa dite me radhe nuk mundi ta binde dot rrjetin social per te fshire fotografine e saj te postuar nga nje perdorues tjeter, ku figuronte ajo me te nxira e shenja mavijosjeje ne fytyre, ndersa nenshkrimi i imazhit bente thirrje per perdhunimin e vajzes.
 
Disa here menaxheret e rrjetit social u pergjigjen se fotografia nuk mund te hiqet. Dhe vetem kur ngjarja u be publike ne gazeta, fotografia u zhduk nga rrjeti. Megjithate mbetet ende e paqarte nese ajo u fshi nga administrata e Facebook, apo nga perdoruesi qe e kishte publikuar ate.
 
Ne vitin 2011 stafi i menaxhimit te Facebook fillimisht refuzoi te fshije nga rrjeti grupin qe bente thirrje per dhune fizike dhe seksuale ndaj grave, duke i karakterizuar ato si shprehje te opinionit te perdoruesve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0