Facebook lancon telefonata falas per perdoruesit e iPhone ne SHBA - Business Magazine Albania

Facebook lancon telefonata falas per perdoruesit e iPhone ne SHBA


Heret ne janar, Facebook ka filluar te testoje telefonata falas me Wi-Fi dhe te dhena per te gjithe perdoruesit e Messenger me iPhone ne Kanada dhe eshte thene se mund te lancohet ne SHBA se shpejti.

Mesa duket, testimi shkoi mire, nje buton per thirrje falas eshte shfaqur ne aplikacion. Facebook ka konfirmuar per The Verge se ky funksion ka filluar te qarkulloje tek perdoruesit e Amerikes sot dhe nuk kerkon perditesim permes App Store.

Per te bere nje telefonate me nje perdorues tjeter te Messenger per iPhone, e vetmja gje qe duhet te beni eshte te hapni nje bisede me personin tjeter, te shtypni butonin ‘i’ ne kendin e djathte siper dhe me pas ‘Free Call’. Nese jetoni ne Amerike, ju tashme mund te telefononi perdoruesit e tjere te Facebook me Wi-Fi ose te perdorni te dhenat e lidhjes se telefonit tuaj.

Kjo do te thote qe nese jetoni ne SHBA, ju tani mund te telefononi perdorues te tjere te Facebook me Wi-Fi apo thjesht duke perdorur lidhjen e telefonit tuaj ndersa jeni ne levizje. Kur telefononi dike, do te dale nje njoftim ne ekran qe shkruan pershembull, “Ellis Hamburger po ju telefonon”.

Ky funksion eshte vecanerisht i rendesishem per njerezit qe kane sherbim te keq celulari ne pune apo ne shtepi dhe per ata qe duan te ruajne minutat ne telefon. Po ashtu eshte nje hap i madh per Facebook, i cili me nje tipar te vetem del si nje nga komunitetet me te medha per perdoruesit VolP ne bote. Pas disa testimesh, cilesia e telefonatave eshte shume e mire dhe sigurisht qe eshte ne te njejtin nivel me konkurrentet Viber, Vonage dhe Skype.

Facebook ka pasur nje partneritet me Skype per telefonatat me video brenda faqes Facebook qe nga vera e 2011-es. Per momentin Facebook nuk ka dhene me detaje per telefonatat VolP permes Messenger me Android, apo per telefonatat VolP permes faqes se vete, por jemi te sigurte se detaje te tjera do te vijne shume shpejt.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0