Facebook i shpall lufte Skype - Business Magazine Albania

Facebook i shpall lufte Skype


Marsi i 2013-es mund te shenoje fundin e Skype si nje nga sherbimet e preferuar te VolP ne nivelin global. Ate e mposht, nje nga partneret industriale me te fuqishem sic eshte Facebook.

Me nje perditesim te aplikacionit Messenger si per desktop dhe per celular, ne fakt njerezit e Zuckerberg po i lejojne gradualisht perdoruesve te telefonojne falas.

Ky sherbim prej disa javesh eshte i disponueshem ne SHBA, Kanada dhe Angli dhe te merkuren u lancua dhe ne Itali, Gjermani, France dhe Spanje. Termet mes Facebook dhe Microsoft?!

Skype dhe Facebook bashkepunuan per te pakten dy vjet me projektin e thirrjeve me video te integruar ne chat dhe messenger. Por, sipas Wired America, partneriteti u ndal aty.

Skype, kontrollohet nga Microsoft dhe vete Microsoft kontrollon Bing, motorin e kerkimit te perdorur nga Facebook per kerkime jashte rrjetit social. Megjithate eshte heret te flasim per nje krize diplomatike mes dy gjigandeve.

Tani per tani, Facebook ka folur per teste telefonatash, jo per nje sherbim komercial. Megjithate, lidhjet e Redmond me Palo Alto rrezikojne te pesojne nje goditje te rende.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0