Facebook Home, forma e re per te humbur kohe - Business Magazine Albania

Facebook Home, forma e re per te humbur kohe


Shume njerez ankohen se nuk bejne asgje sepse tere koha ju kalon ne Facebook, pa bere ndonje gje produktive, e cila do te ishte ne te mire te tyre.
Shume perdorues e deaktivizojne, ose edhe e mbyllin teresisht llogarine ne Facebook, per te ndaluar se humburi edhe me tej kohen.
 
Por ky “budallallek” sic duket nuk ka te ndalur. Gjate javes se kaluar, themeluesi i rrjetit Facebook, Mark Zuckerberg i cili njeheresh eshte edhe CEO i kesaj ndermarrjeje, paraqiti softuerin e ri per te cilin ai tha qe “do te ndryshoje teresisht rrugen sipas te ciles jeni duke e humbur jeten tuaj.”
 
Duke e shpjeguar zhvillimin e nje softueri te ri te telefonit te Facebook-ut, Home, Zuckerberg tha: “Hulumtimi yne tregoi qe perdoruesit e Facebook-ut ende kishin disa ore ne dite kur ata ishin duke udhehequr jete te shendetshme dhe produktive.
 
Softueri yne do ta ndryshoje tere ate.
Zuckerberg tha qe zhvilluesit e tij kishin punuar me muaj per ta zhvilluar Home, “qe kap kontrollin e telefonit tuaj dhe e ben ate te mire per pak me ndryshe se Facebook-u – me teper si shume perdorues te vete Facebook-ut.”
Duke bombarduar perdoruesit me perditesime gjate 24 oreve, tha ai, “Home shnderron Facebook-un nga nje rrjet shoqeror ne dicka te ngjashme me crregullimin neurologjik.” Teksa audienca duartrokiti per kete thenie Zuckerberg shtoi: “Ne Facebook, ne deshirojme qe te jemi nje milion zera brenda kokes tuaj.”
 
Kur nje anetar i audiences u shqetesua nese Home do t’i jape Facebook-ut edhe me teper qasje ne informacionet private per perdoruesit, Zuckerberg e siguroi pyetesin, “Pas perdorimit te Home per disa jave, ju nuk do te keni jete.”
Derisa dukej se ishte krenar per produktin e vet te fundit, Zuckerberg tha: “Ne Facebook, ne kurre nuk do te ndalojme se zevendesuar pervojen e vertete me dicka te pashpirt dhe te zbrazet.” (PCWorld Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0