Vjen Forumi Ekonomik i Tiranës më 3 Dhjetor


Forumi EkonomikForumi Ekonomik i Tiranës do të mbahet më 3 Dhjetor në  Hotel Plaza, Tiranë. Forumi ka berë të ditur tashmë disa prej folësve të konfirmuar, të cilët vijnë nga bota e biznesit dhe e politikës.  

Çështjet që do të trajtohen në këtë forum përfshijnë kalimin e pushtetit dhe ekuilibrat e rinj në Ballkan: Roli i Shqipërisë, Sfidat dhe Pritshmëritë në Procesin e Zgjerimit, Rruga që Shqipëria ka përpara, marrëdhënia Shqipëri-Serbi. Qasja drejt stabilitetit dhe integrimit rajonal, politikat e turizmit për rritje të qëndrueshme, nafta dhe gazi. Shtytësit e domosdoshëm të rritjes së Shqipërisë, Infrastruktura, Lidhshmëria dhe Ndërtimi, nxitja e performancës ekonomike të Shqipërisë dhe qyteteve të zgjuara.

Folësit që tashmë kanë konfirmuar janë:

 • Erion Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës
 • Natalya Apostolova, Ambasadore e BE-së në Kosovë
 • Shpend Balija, CEO dhe anëtar i bordit në Bordin e Drejtorëve të Këshillit Europian të Investimeve, Kosovë
 • Guido Clary, Menaxher për Shqipërinë i Bankës Europiane të Investimeve
 • Enio Jaco, President i Dhomës Amerikanë të Tregtisë në Shqipëri
 • Yannis Kirkinezis, Drejtor për Zhvillimin e Biznesit, pranë Hill International
 • George Kremlis, Drejtor Nderi, Komisioni Europian
 • Ines Mucostepa, Kryetare e Bashkimit të Dhomave të Tregtisë
 • Stathis Natsis, drejtor Ekzekutiv i Mbikqyrjes së Biznesit, TERNA
 • Georgios Papanastasiou, CEO, Alpha Bank Albania. President i Shoqatës Greke të Biznesit në Shqipëri
 • Erlet Shaqe, kryetar i Shoqatës Shqiptare të Energjisë
 • Björn Thies, Drejtor për Shqipërinë, KfW Albania

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale