Samiti i Investimeve për Turizmin për herë të parë në Shqipëri


Samiti i Investimeve të Shqipërisë për Turizmin është Samiti Zyrtar për sektorin e Turizmit në Shqipëri dhe është vendosur të bëhet konferenca dhe ekspozita vjetore rreth sektorit shqiptar dhe rajonal të investimeve në Udhëtime dhe Turizëm.

Samiti do të mbahet në Tiranë më 27 Nëntor, gjatë një eventi 1 ditor.

Sektori i Turizmit është një industri prej 1.24 miliardë dollarë në Shqipëri dhe ka një rritje të shpejtë me 6.2%, çdo vit. Pritshmëritë janë që kjo industri të kap vlerën e 2.1 miliardë dollarëve deri në vitin 2028, një tregues mjaft i mirë ky për mundësitë e shumta dhe mjedisin favorizues për biznesin.

Diskutimi do të fokusohet në:

  • Qendrat dhe destinacionet më të rëndësishme për t’u vizituar në Shqipëri
  • Infrastruktura e Hoteleve dhe Pasurive të Patundshme
  • Projektet e ardhshme për akomodimin/shtëpitë e pushimit dhe strukturën e udhëtimeve
  • Projektet emocionuese që kërkojnë vëmendje dhe investime globale, Turizëm i Qëndrueshëm në Shqipëri, potenciali i Shqipërisë për Turizmin në Burimet njerëzore në industrinë e turizmit

Samiti është një mundësi ideale:

Për të diskutuar sfidat dhe zhvillimet në sektorin e turizmit
Për të patur diksutime më të thella
Për të realizuar takime personale me Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë
Për të takuar ekspertë kombëtar dhe ndërkombëtar
Pë të këmbyer ide dhe biseda stimuluese rreth trendeve më të mëdha që nxisin zhvillimin e sektorit.

Këtu mund të gjeni axhendën e aktivitetit: Agenda

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale