Ndërtimi i aplikacioneve për iOS dhe Android duke përdorur Flutter SDK nga Google


Flutter SDK është një framework i ndërtuar duke përdorur gjuhën e programimit Dart, e cila siguron një grup mjetesh për të ndihmuar në ndërtimin e aplikacioneve mobile për Android dhe iOS duke përdorur një bazë të vetme kodimi.

Gjatë këtij workshop do të trajtohen disa tema si:

  1. Çfarë është Flutter dhe për çfarë mund të përdoret?
  2. Cilat janë përfitimet dhe si krahasohet me teknologjitë ekuivalente si React Native, Ionic, Cordova etj?
  3. Si të punojmë me Flutter dhe të fillojmë ndërtimin e një aplikacioni që na vjen në ndihmë për të treguar se sa i shpejtë dhe i besueshëm mund të jetë Flutter.

Ky workshop është i përshtatshëm për të gjithë nivelet ose eksperiencat, veçanërisht për ata që planifikojnë të fillojnë të zhvillojnë aplikacione mobile.

Për të mësuar më shumë rreth Flutter dhe Dart vizitoni:
https://flutter.dev
https://dartlang.org

Folës: Redjan Ymeraj

Redjan Ymeraj është një Software Developer me një eksperiencë 5+ vjeçare pune në kompani të ndryshme ku ka realizuar Web dhe Mobile Applications duke shfrytëzuar teknologjitë më të fundit që ofrohen. Aktualisht punon si Software Developer pranë kompanisë WeTipp srl(https://wetipp.com) dhe WeDo srl(http://wedo.community), 2 platforma Social Networking, të cilat operojnë në tregun europian.

Redjani është njëkohësisht themeluesi i disa shërbimeve. Si për shembull: GymManager (https://gymmanager.al) një platformë për menaxhimin e aktivitetit të palestrave/klubeve të fitness-it dhe ALBCode (https://albcode.al) një iniciativë jo fitimprurëse, e cila ju shërben programuesve shqiptarë të gjejnë punët më të përshtatshme për aftësitë e tyre në tregun shqiptar të punës. Pasioni për teknologjinë i jep shtysë dëshirës për të ndarë me të tjerët eksperiencat dhe njohuritë e tij.

Për më shumë informacion dhe regjistrim klikoni Këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale