Hapen aplikimet për Korça ICT Academy & Code for Albania - 2024 - Business Magazine Albania

Hapen aplikimet për Korça ICT Academy & Code for Albania – 2024

Hapen aplikimet për Korça ICT Academy & Code for Albania - 2024
16-06-2024 Join

Një Program 3-vjeçar për Edukimin Teknologjik dhe Zhvillimin e Mendësisë Kreative që synon Nxënësit e Shkollave të Mesme. Kush nuk do të donte të ishte pjesë e një eksperience 3-vjeçare së bashku me të rinj të talentuar nga Silicon Valley, Universiteti Stanford, dhe qendra të tjera teknologjike të Amerikës së Veriut?

Kjo nuk është thjesht një ëndërr, por tashmë po ndodh: Rrjeti Shqiptar i Diasporës në Silicon Valley, Bashkia Korçë, së bashku me Qendrën AlphaPlan dhe Code.X – https://www.codedotx.org/, sjellin përsëri këtë vit Korça ICT Academy & Code for Albania – 2024.

Çfarë është Code for Albania? Është një program 3-vjeçar për edukimin në teknologji dhe zhvillimin e mendësisë së dizajnit për nxënësit e shkollave të mesme. Iniciativa, e cila vjen fillimisht nga vizioni i Alumni të Universitetit Stanford, ka për qëllim të përcjellë disa parime bazë të programimit dhe “Human Centered Design” në vendet ku teknologjia ende nuk është plotësisht e zhvilluar, për të krijuar kështu liderët e rinj në këtë fushë. Programi Korça ICT Academy & Code for Albania zhvillohet në dy seksione:

(1) Kampi Veror 2-javor i cili do të organizohet në Korçë nga 15 deri më 26 korrik 2024. 12 ditë klasë dhe aktivitete interaktive me instruktorë nga Code.X dhe instruktorë lokalë – ushqimi dhe akomodimi në konviktin e studentëve të Korçës janë të siguruara për nxënësit nga programi.

(2) Mentorimi gjatë vitit pasues, i strukturuar në punëtori një-ditore, të shtunave, çdo 3-4 javë. Gjatë punëtorive, do të rishikohen temat e mësuara gjatë verës së kaluar dhe pjesëmarrësit do të përgatiten për kampin veror të ardhshëm.

Jeni të interesuar të jeni pjesë e Korça ICT Academy & Code for Albania – 2024? *

Çfarë prisni? Plotësoni formularin më poshtë për tu regjistruar!

  • (1) Kampi veror do të zhvillohet nga 15 deri më 26 korrik 2024 dhe aplikantët e përzgjedhur do të kalojnë në fazën e dytë të përzgjedhjes pas mesit të qershorit;
  • (2) Programi ofrohet falas falë mbështetjes institucionale të Bashkisë Korçë dhe donatorëve të tjerë;
  • (3) Aplikantët duhet të kenë përfunduar me sukses klasën e 9-të dhe të jenë në proces të regjistrimit në shkollën e mesme, ose të kenë përfunduar vitin e parë, nëse janë në shkolla profesionale.
  • Këto kushte janë vendosur, në mënyrë që të ndiqen të gjitha 3 vitet e programit Code for Albania gjatë ciklit të shkollës së mesme. Programi zgjat tre vite.

 

Aplikimet për kampin veror #KorçaICTAcademy nga programi Code for Albania mbyllen në 16 Qershor!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0