Episodi i rradhës i Roleve Model sjell një histori shqiptare suksesi

Roleve Model
02-07-2020 19:00:00 Join

Frymëzimi i gjeneratës së ardhshme të grave në teknologji

Në episodin e tretë të Roleve Model Shqiptare, do të jetë e ftuar Julia Stefani, një model frymëzues dhe një grua e suksesshme në teknologji.

Julia ka një përvojë akademike të gjerë, është diplomuar në BA në Administrim Biznesi, Financë dhe BSc. në Shkenca Kompjuterike nga Universiteti Shtetëror Truman.

Pas diplomimit ajo ka filluar karrierën e saj si inxhiniere webi në Monsanto, një kompani e madhe bujqësore, e cila tani është pjesë e Bayer, grupit gjigant farmaceutik. Ndërsa punonte, ajo ka vazhduar karrierën e saj akademike dhe ka mbaruar Masterin në Menaxhimin e Informacionit dhe Menaxhimin e Projektit në Universitetin Uashington në St. Louis.

Pasi fitoi gradën e masterit, ajo shkoi në Kaliforni, ku ka punuar për gati 5 vjet në Expedia, 2 vjet në Facebook si Menaxhere e Programit Teknik dhe aktualisht punon në SoFi si Menaxhere e Produkteve. Ajo jeton në Berkeley, California me burrin dhe djalin e saj.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale