Bëhuni pjesë e Festivalit të Sipëmarrjes JAA 2024 - Business Magazine Albania

Bëhuni pjesë e Festivalit të Sipëmarrjes JAA 2024

15-05-2024 09:30:00 Join

Pavarësisht investimeve në rritje, vit pas viti, për përmirësimin e infrastrukturës në shkolla, ka ende nevoja dhe kërkesa nga shkollat. Ngritja e laboratorëve të sipërmarrjes, tani që teknologjia e informacionit ofron shumë më tepër hapësira e mundësi për nxënësit e mësuesit, është një mundësi e shkëlqyer për të zhvilluar dije dhe aftësi praktike të nxënësve për sipërmarrjen.

Ndërtimi i mjediseve miqësore për fëmijët, pajisja me mjetet dhe teknologjinë që do t’i lehtësojë procesin e të nxënit në mënyrë praktike. Kjo nismë do t’i pajisë nxenesit me aftësi të të bërit biznes nëpërmjet lojës, mjeteve didaktike 2D dhe platformave child friendly që JAA përdor për edukimin e sipërmarrësve të së ardhmes. Nga ky investim do të përfitojnë breza nxënësish që ndjekin shkollat ku do të ngrihen e funksionojnë këto laboratorë.

Paralelisht me krijimin e infrastrukturës së përshtatshme në shkolla, është i nevojshëm aplikimi i modeleve praktike që zhvillojnë dije dhe aftësi praktike tek nxënësit. JAA ka eksperiencë të gjatë në zhvillimin dhe aplikimin e këtyre modeleve, në formatin brenda dhe jashtë shkollor, si aktivitete që mund të aplikohen lehtësisht edhe nga mësuesit jashtë orës së mësimit në mjediset e shkollës e duke zhvilluar përmes tyre aftësitë dhe dijet e nxënësve mbi sipërmarrjen. “Kampi i Financës dhe Sipërmarrjes” është një nga këto modele që JAA synon ta ndajë si metodologji me mësues jo vetëm të dy shkollave të targetuara nga ky projekt, por edhe më gjerë me mësues të shkollave të Zyrave Vendore Arsimore respektive. Nga projekti do te perfitojnë 320 nxënës në dy shkolla 9 vjeçare: – Shkolla 9-vjeçare “ Nënë Tereza” Lezhë me 210 nxënës, 25 mësues. – Shkolla “Kozma Basho” në Pogradec me 110 nxënës dhe një staf prej 14 mësuesish.

Nuk do të doni të humbisni panairin më të madh të të rinjve sipërmarrës në Shqipëri! 🎪

📍Vendndodhja: Piramida e Tiranës
🗓️ Data: 15/05/2024
⏰Ora: 09:30

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0