“Ana tjetër” Film me metrazh të shkurtër – Premiera


Filmi me metrazh të shkurtër “Ana tjetër” me skenar dhe regji realizuar nga vetë maturantët e shkollës Don Bosko vjen ditën e mërkurë me 10 Prill, ora 18.00Akademinë e Filmit dhe Multimedias Marubi premierë për publikun.

Ky projekt është pjesë e lëndës së biznesit “Shoqëria e nxënësve – Bëhu sipërmarrës” drejtuar nga Junior Achievement Albania.

Filmi “Ana tjetër” trajton një problem social, një plagë të shoqërisë, e cila vazhdon edhe në ditët e sotme. Bota e brendshme e një të riu flet edhe për të rinjtë e tjerë. Një vlerë të madhe artistike i jep edhe pjesëmarrja e aktores dhe regjizores Suela Bako.

Një mesazh për jetën dhe bukurinë e saj, për tolerancën, ndërgjegjësimin e të rinjve dhe triumfin e vlerave të vërteta peërcillet ndërmjet filmit të këtyre të rinjve.

Janë të gjithë të mirëpritur për të dhënë përshtypjet rreth filmit më të ri.

Ne besojmë tek energjia e rinisë.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale