Epoka e digjitalizimit: Intervistë me eksperten pas website-it më të ri fintech në Shqipëri - Business Magazine Albania

Epoka e digjitalizimit: Intervistë me eksperten pas website-it më të ri fintech në Shqipëri

iute

Sot, Estonia qëndron si një fener i digjitalizimit, me kompaninë estoneze iute që këtë përparim e ka treguar edhe përmes një website-i të ri kushtuar operacioneve të saj fintech. Mjeshtëria pas këtij hapi digjital na shtyn të pyesim: Cilat strategji qëndrojnë pas ndërtimit të një faqeje të tillë? Për të zbuluar kompleksitetin pas pranisë në internet të iute, ne patëm një bisedë me Eneli Amur, Drejtoreshën e Prezencës Online në iute Group.

Zonja Amur. Çfarë frymëzoi ridizajnimin e website-it të iute?

Ridizajnimi i web-it iute.al është pjesë e riemërtimit tonë të përgjithshëm. Përveç modernizimit, nevoja për një riemërtim është kryesisht për shkak të zgjerimit të biznesit dhe audienca jonë është zgjeruar duke përfshirë të gjithë popullsinë. Ne kemi studiuar nevojat e klientëve tanë dhe kemi synuar të krijojmë një web që pasqyron ofertat tona më të gjera të shërbimeve, duke përfshirë shërbimet e pagesave, portofolin digjital dhe sigurimet. Ne duam t’i bëjmë shërbimet tona të kuptueshme, të aksesueshme dhe miqësore për cilindo që hyn në faqen tonë. Edhe pse web-i është një pjesë e madhe e pranisë sonë në internet, ne jemi aty për klientët tanë edhe përmes aplikacionit tonë,  në rrjetet sociale dhe për njerëzit që preferojnë kontaktin njerëzor – në të gjitha degët tona.

A mund të mësojmë më shumë për anën teknike të këtij zhvillimi?

Çdo ndryshim i ri është punë në progres, qëllimi ynë është të dëgjojmë klientët tanë dhe të bëjmë ndryshime në përputhje me rrethanat. Web-i është pjesë e kësaj – ne jemi duke monitoruar dhe u përmirësuar vazhdimisht, duke u përshtatur për të qenë më miqësorë për përdoruesit. Fokusi është që së pari të përmirësojmë aplikacionet tona “mobile”, sepse kështu preferojnë klientët të përdorin faqen. Ne inkurajojmë të gjithë klientët tanë të mësojmë rreth produkteve tona në website për t’u njohur me ofertat e partnerëve, pra website-i është një shtesë dhe mbështetje për aplikacionin tonë. Aplikacioni Myiute, i cili gjithashtu po ndryshon vazhdimisht, ofron kaq shumë hapësira për t’u eksploruar. Ne kemi shërbimin e portofolit digjital të gjeneratës së ardhshme, i cili është larg nga portofoli i zakonshëm dhe tradicional. Audienca jonë është zgjeruar – dhe pamja dhe strategjia jonë e re është një reflektim i kësaj.

Zonja Amur, si përshtatet kjo faqe e re me misionin e iute-së në botën e fintech?

Do të thosha se kjo tregon gatishmërinë tonë për të përmirësuar dhe për të gjetur zgjidhje inovatore vazhdimisht. Website shërben si një qendër digjitale, për t’u lidhur me qëllimin tonë për të ofruar zgjidhje financiare gjithëpërfshirëse që janë të përshtatshme për këdo. Duke përdorur teknologjinë, ne po përmirësojmë përvojën e përdoruesit dhe po i bëjmë shërbimet financiare më të kuptueshme për një audiencë shumë më të gjerë.

A është ky website përgjigja juaj për sfidat e ekosistemit fintech?

Absolutisht, ne nuk jemi vetëm në hap me tendencat më të fundit – ne synojmë gjithmonë të udhëheqim këto ndryshime. Për ta bërë përdorimin e produkteve financiare më të lehtë dhe më e rëndësishmja, të arritshme për të gjithë, ne po fokusohemi në çdo kanal dhe website ynë është një pikë e fortë mbështëse për aplikacionin Myiute. Ju mund të njiheni me produktet e partnerëve tanë në website dhe ndërkohë, nëse shkarkoni aplikacionin, informoheni në kohë reale për ofertat më të mira.

Website është më shumë se thjesht një përgjigje ndaj sfidave; është një angazhim për t’i bërë shërbimet financiare më të thjeshta dhe më të aksesueshme. Ne kemi krijuar një platformë miqësore për përdoruesit ku ata mund të bisedojnë me ne dhe të gjejnë të gjitha përgjigjet që ju nevojiten, me vetëm disa klikime.

Çfarë e dallon web-in tuaj nga konkurrenca?

Ajo që e dallon iute.al nga konkurrentët është përqendrimi ynë në një përvojë të personalizuar të përdoruesit. Dizajni është intuitiv, duke siguruar lehtësinë e navigimit dhe qartësinë e informacionit. Për më tepër, përkushtimi ynë ndaj inovacionit është i dukshëm në integrimin pa probleme të shërbimeve të ndryshme, duke vendosur një standard të ri në industrinë fintech për komoditet dhe funksionalitet. Konkurrentët tanë, të cilët ne krahasojmë veten, janë jo vetëm vendas, por ndërkombëtar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0