Energjia “jeshile” për Bitcoin po mbaron - Business Magazine Albania

Energjia “jeshile” për Bitcoin po mbaron

Rajoni verior i Europës po humbet pushtet ne prodhimin e Bitcoin-it “jeshil”. Energjia e ripërtëritshme duket të jetë në rezervat e fundit. Islanda, Suedia dhe Norvegjia prodhonin kriptomonedha vazhdimisht duke u mbështetur në energjinë gjeotermale, të erës dhe të ujit. Kina vendi i parë për krijimin e kriptomonedhave përdor qymyrin. Teprica e energjisë në vendet nordike sepse shkrirësit e aluminit, pajisjet e naftës dhe prodhuesit e çelikut kërkojnë energji të rinovueshme.  Zyrtarë të Islandës u shprehën se energjia tepricë po mbaro. Janë krijuar shumë segmente të  reja të cilat kërkojnë energji të ripërtëritshme.

Monedhat minohen nga kompjuterë që përpunojnë algoritme komplekse në salla të mëdha si ato të një aeroporti. Kjo e bën energjinë elektrike një nga elementët kryesorë, duke konsumuar aq energji sa mijëra familje. Dhe vazhdon të rritet. Miniera Bitcoin tani përdor 66 herë më shumë energji elektrike sesa në 2015, dhe emetimet e karbonit nga procesi mund të përballen me masa.

Emetimet nga monedhat minerare në Kinë pritet të arrijnë kulmin në vitin 2024, duke çliruar aq shumë dioksid karboni në atmosferë sa e gjithë Italia, sipas një studimi të botuar në Nature Communications. Islanda mban vendin e parë për “minierat” e gjelbërta dhe deri katër vite më parë prodhonte 8% të masës globale të Bitcoin. Tani kjo shifër është më pak se 2%. Në atë kohë Kina prodhonte 64% të Bitcoin në qarkullim.

Shqetësimi lidhur mbi zhvillimet në Kinë së fundmi, po shtyn prodhuesit të kërkojnë për ndërtimin e minierave të kriptomonedhave diku tjetër. Drejtori i një kompanie të madhe investimesh tha për CNBC se tani do të ketë vetëm dy lloje monedhash digjitale: monedha gjaku që vijnë nga Kina dhe monedha jeshile që vjen nga energjia e ripërtëritshme.

Nuk është e qartë se sa prodhues janë në rajon. Kompanitë tregojnë se ka dhe prodhues që punojnë nga shtëpia. Nga ana tjetër, operatorë në fushat minerare apo në rrjetin e kriptomonedhave thonë se në fakt nuk shohin ndonjë shkurtim në energji dhe se ajo është me bollëk.

Diku tjetër në rajonin nordik, industritë e reja të gjelbërta dhe me energji të lartë do të prodhojnë gjithçka, nga çeliku pa karbon deri te hidrogjeni dhe amoniaku. Ato do të shtojnë vendet e punës ndërkohë që ndihmojnë natyrën. Miniera e Bitcoin nuk e bën këtë. “Miniera e Bitcoin është problematike pasi “ajo çon në një kërkesë pothuajse pafundësisht në rritje të energjisë. Kjo do të zhvendosë industritë e tjera”,-tha kryetari i Partisë së Punës në Norvegji.

Programi i elektrifikimit i Norvegjisë do të rrisë kërkesën për energji 30% deri në vitin 2040. endi, i njohur si bateria e gjelbër e Evropës për shkak të burimeve të tij të mëdha hidrike, është gati të dërgojë më shumë energji elektrike në kontinent përmes kabllove të reja, të cilat do të frenojnë disponueshmërinë për përdoruesit e rinj të mëdhenj.

Teprica e energjisë së ripërtëritshme pritet të tkurret me 30% deri në vitin 2023. Askush nuk do të mendonte të ndërtonte një termocentral vetëm për Bitcoin dhe pa e ditur se si do të jetë e ardhmja. Kriptovaluta u shfaq para disa kohësh dhe u refuzua nga të vjetërit si Ëarran Buffet dhe  u përqafua nga spekulatorë si Elon Musk. Bizneset e termocentraleve janë të hapur për izneset e reja për të marrë më shumë klientë, por tani çmimi do të duhet të jetë mjaft i lartë. “Do të na duhej të blinim pak energji nga tregu që të jemi në gjendje t’u shërbejmë atyre”, tha ai. “Por ai lloj biznesi nuk është çmimi që kërkojnë minatorët”,-tha kreu i një biznesi të tillë në Islandë.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0