Djegiet e shkallës së dytë trajtohen me lëkurën e PESHKUT


Përfitimet e vajit të peshkut janë të dokumentuara dhe dihen tashmë, por kush e dinte që lëkura e peshkut kishte fuqi shërimi?

Një grua e zbuloi këtë rrugë të vështirë, pasi pësoi djegie të tmerrshme të krahëve të saj, qafës dhe fytyrës, kur një bombul gazi shpërtheu në punën e saj.

Lëkura e peshkut është aplikuar për djegie të shkallës së dytë tek Maria Ines Candido Da Silva’s dhe bëri një ndryshim të madh për shërimin e saj.

Mjekët i veshën plagët e saj me lëkurën e një lloj peshku të quajtur Tilapia, një terapi e re e cila është provuar që redukton ndjeshëm djegiet.

Lëkura e peshkut është zgjedhur pasi përmban nivele të larta të kolagjenit dhe shkallë të lartë të lagështisë të cilat ndihmojnë në përshpejtimin e shërimit dhe i jepte pacientëve proteina esenciale.

Maria, 36 vjeç nga Russas, Brazili tha: “Shpërthimi më la me lëndime të tmerrshme. Unë kam qenë në agoni absolute dhe e dëshpëruar për të gjeutr çdo gjë për të lehtësuar vuajtjet e mia.”

djegiet-e-shkalles-se-dyte-trajtohen-lekuren-e-peshkut-business-mag

“Kur mjekët sugjeruan për të vënë lëkurën e peshkut në plagët e mia mendova se ishte një ide me të vërtetë e çuditshme. Por ndryshova mendim kur doktorët më thanë se do të ishte shumë më pak e dhimbshme se sa trajtimi normal dhe më i lehtë për t’u menaxhuar. ”

“Ishte një eksperiencë me të vërtetë e çuditshme. U ndjeva sikur isha në një film “sci-fi” kur lëkura e peshkut Tilapia ishte duke u vendosur në trupin tim.”

“Në fillim lëkura e peshkut ndihej me të vërtetë e ftohtë, por pas pak kohësh unë nuk ndjeja më dhimbje. “

Në Tetor, Maria ishte një nga pacientët e parë që u trajtua me këtë procedurë si pjesë e projektit pilot “IJF Burns Unit”.

djegiet-e-shkalles-se-dyte-trajtohen-lekuren-e-peshkut-business-mag

Trajtimi tradicional për djegie në Brazil përfshin përdorimin e sulphadiazine së squfurit, një substancë që shëron plagët mesatarisht brenda 14 ditëve .

Fashat duhet të ndryshohen çdo ditë për të mbajtur plagët pastër dhe pacienti duhet të marrë një dush anestetik duke përdorur sapunin anti-bakterial, ndryshe plaga lëshon një erë të keqe pas 24 orësh.

Mjekët kanë punuar këtë projekt pilot për më shumë se dy vjet dhe shpresojnë që ta lançojnë atë në të gjithë botën në të ardhmen e afërt.

Kirurgu i plastikës, Dr Edmar Maciel është presidenti i Institutit për Mbështetje të Djegieve dhe një nga koordinatorët e projektit. Ai tha se lëkura e peshkut shkakton shërimin në përafërsisht të njëjtën sasi kohe si kremi i ditës por duke u shkaktuar pacientëve më pak stres.

Ai shtoi: “Përfitimet e kësaj teknike alternative përfshijnë zvogëlimin e traumave dhe dhimbjeve të pacientëve për shkak se veshja e tyre nuk duhet të ndryshohet çdo ditë. ”

Burimi: uk.news.yahoo.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0