Dita Ndërkombëtare e Tolerancës: Historia, rëndësia dhe tema - Business Magazine Albania

Dita Ndërkombëtare e Tolerancës: Historia, rëndësia dhe tema

Dita Ndërkombëtare e Tolerancës: Historia, rëndësia dhe tema

Dita Ndërkombëtare e Tolerancës shënohet çdo vit më 16 Nëntor me qëllimin kryesor të promovimit të mirëkuptimit dhe respektit të ndërsjellë midis të gjitha kulturave dhe komuniteteve të ndryshme në mbarë globin.

Respektimi i Ditës Ndërkombëtare të Tolerancës shërben si një kujtesë për rëndësinë e pranimit të dallimeve, përqafimit të diversitetit dhe luftimit të diskriminimit midis kombeve. Dita gjithashtu bën thirrje për dialog dhe edukim për të sfiduar stereotipet dhe paragjykimet, duke nxitur një mjedis global ku njerëzit e të gjitha prejardhjeve dhe shoqërive mund të bashkëjetojnë në mënyrë paqësore.

Dita Ndërkombëtare për Tolerancën u krijua fillimisht nga Kombet e Bashkuara në 1996 për të promovuar mirëkuptimin midis kulturave dhe për të nxitur respektin për diversitetin. Kjo ditë shënohet në përkujtim të miratimit të Deklaratës së Parimeve të Tolerancës nga shtetet anëtare të UNESCO-s më 16 nëntor 1995. Deklarata thekson se toleranca është e rëndësishme për paqen dhe përparimin, duke inkurajuar shoqëritë të njohin rëndësinë e respektit dhe dialogut të ndërsjellë. Ai gjithashtu kërkon të rrisë ndërgjegjësimin për rreziqet e intolerancës dhe të promovojë arsimin si një mjet për të parandaluar paragjykimet dhe diskriminimin.

Për më tepër, në vitin 1995, OKB-ja i bëri homazhe Mahatma Gandit në përvjetorin e tij të 125-të të lindjes duke inicuar respektimin e Ditës Ndërkombëtare të Tolerancës.

Lexo edhe: Dhjetë njerëzit më të pasur në botë në tetor

Rëndësia

Dita ka një rëndësi të jashtëzakonshme pasi promovon mirëkuptimin, pranimin dhe respektin e kulturave, feve dhe ideologjive të ndryshme në mbarë botën. Ai inkurajon shoqëritë të përballen me diversitetin, të refuzojnë diskriminimin dhe të angazhohen në dialog të hapur për të kapërcyer boshllëqet midis komuniteteve të ndryshme. Duke njohur dhe festuar tolerancën, dita kontribuon në ndërtimin e një bote harmonike ku njerëzit me prejardhje të ndryshme mund të bashkëpunojnë, të mësojnë nga njëri-tjetri dhe të adresojnë kolektivisht sfidat globale. Në thelb, Dita Ndërkombëtare e Tolerancës promovon kulturën e ndjeshmërisë dhe gjithëpërfshirjes, duke theksuar humanizmin e përbashkët që na bashkon të gjithëve.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0