Cilat janë ministritë që do marrin më shumë dhe më pak fonde vitin e ardhshëm? - Business Magazine Albania

Cilat janë ministritë që do marrin më shumë dhe më pak fonde vitin e ardhshëm?

Mbrojtja ndaj sulmeve kibernetike, sigurimi i energjisë elektrike, zgjerimi i prodhimit vendas dhe mbrojtja kibernetike do të kenë vëmendje të shtuar vitin e ardhshëm.

Në projektbuxhetin 2023, të publikuar tashmë nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë parashikohet që institucionet që do të ketë rritjen më të madhe të fondeve në dispozicion është Ministria e Mbrojtjes me 7.6 miliardë leke, si dhe ajo e Infrastrukturës dhe Energjisë me 7.3 miliardë lekë.

Mbrojtja do ta përdorë fondin shtesë për investime në armatime të reja dhe modernizim të sistemeve kompjuterike për forcat e luftimit. Ndërsa fonde shtesë do të ketë edhe për emergjencat civile.

Nga buxheti i infrastrukturës, rritja shkon tek transporti rrugor, ai detar, hekurudha dhe rrjetet e komunikacionit.

Lexo edhe: Rritja ekonomike pritet 2.6% në 2023. Qeveria plane për eurobondin e radhës

Ndërkohë, pas sulmeve kibernetike ndaj e-Albania, programi i qeverisjes digjitale do të rritet me gati 5 miliardë lekë. Më shumë para do të kenë edhe Ministria e Brendshme: 3 miliardë lekë më tepër, ajo e Financave dhe Ekonomisë 2.3 miliardë, Bujqësia 1.7 miliardë, Arsimi 1.5 dhe Shëndetësia rreth 1 miliardë lekë më tepër.

Pas grevës së pedagogëve, qeveria ka parashikuar një rritje të fondeve me 500 milionë lekë për arsimin universitar. Shtim më të lehtë fondesh në dispozicion parashikohet edhe për Shërbimin Informativ të Shtetit, Ministrinë e Drejtësisë e partitë politike, si mbështetje për zgjedhjet e përgjithshme vendore.

Nga ana tjetër, më pak para nga buxheti do të marrin disa dikastere si Ministria e turizmit dhe Mjedisit; Fondit Shqiptar i Zhvillimit që pritet t’i pakësohen 600 milionë lekë. Rreth 200 milionë lekë më pak parashikohen edhe për Ministrinë e Kulturës dhe atë Për Evropën e Punët e Jashtme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0