Chat VS Sms : 1 – 0 - Business Magazine Albania

Chat VS Sms : 1 – 0


Chati eshte ber padron i kesaj kohe duke lene keshtu pas rekordin qe mbanin mesazhet e shkruar ne celular. Sot ne mes te smartfoneve dhe aplikacioneve te tipit WhatsApp, chat-et jane me te perdorura edhe sepse jane falas apo duke paguar ndonje cent ne vit.

Ky lajm vjen nga Informa qe ka zbuluar se ne 2012-en eshte arritur fitorja e chatit kundrejt mesazheve klasike. Vitin qe kaloi perdoruesit e chatit kane derguar 19 miliard mesazhe, kundrejt 17,6 sms. Ky mbikalim i rekordit te mesazheve varet nga perhapja e smartfoneve, qe gjate viteve kane zevendesuar telefonat e vjeter.

Sic thame chari eshte sherbim falas dhe ka gjeneruar tendencen e shkrimit te mesazheve per komunikimin e nje koncepti, ne ato qe behen me plot kuptimin e fjales biseda konkrete.

“Ne te ardhmen shifrat do te rriten me tej dhe ne 2014-en pritet te shkembehen 50 miliard mesazhe dhe 21 miliard sms”. Informa shpjegon se, pavaresisht se te ardhurat nga kjo forme komunikimi kane rene me 23 miliard dollare, trendi duhet te korre fitime ne 2016-en me 127 miliard dollare, nga 115 qe ishin ne 2012-en.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0