Çfarë po ndodh në Britani ?


Për shkak të problemeve në Europë, çështja e Brexit duket se po kalon në heshtje, ndërsa efektet kanë nisur të ndihen. Sterlina po zhvlerësohet ndjeshëm dhe një gjë e tillë nuk ka sesi të mos ndikojë tek inflacioni, sikundër na mëson çdo manual i makroekonomisë.

Sot, rreth 31% e PBB-së së Britanisë së Madhe shkon për blerjen e mallrave dhe shërbimeve që importohen, që me sterlinën e dobët janë bërë akoma më të shtrenjta.

Sipas ekspertëve, e gjithë kjo mund të përkthehet në një rritje të ndjeshme të inflacionit, gjë e cila shumë shpejt do të rëndojë xhepat e konsumatorëve. Aktualisht, inflacioni është në nivelin 0.6%.

Me pak fjalë, pasojat e para do të ndihen nga qytetarët e thjeshtë, të cilët do të shpenzojnë më shumë për të blerë gjërat e tyre. Ata do të kenë më pak para në dispozicion për të kursyer, gjë që do të sjellë pasoja të rënda në ekonomi.

The Economist shpjegon se sa më shumë para të shpenzohen për të blerë mallra dhe shërbime importi, aq më pak para do të kursehen dhe do të invesohen në ekonominë lokale, kjo do ta fusë vendin në një rreth vizioz që nuk do të ketë fund.

Por, qytetari i thjeshtë do të duhet të përballet me pasoja edhe më të mëdha.
Pasiguria që po karakterizon muajt e fundit mund të shkaktojë dëme të tjera. Fakti që ende nuk dihen linjat strategjike të negociatorëve që do ta nxjerrin jashtë BE-së Britaninë, bën që të stepen investimet. Është më e udhës që të pritet që e ardhmja të qartësohet sesa të hidhet në treg kapital në këtë fazë.

Sipërmarrjet britanike do të hasin më shumë vështirësi dhe ndoshta do të gjenden përballë faktit për të rritur çmimet e konsumit. Përsëri, presione inflacioniste.

Nga ana tjetër, edhe çmimet e lëndëve të para në tregjet ndërkombëtare mund të shënojnë rritje dhe gjendja do të bëhet më e vështirë.

Banka e Anglisë ka përditësuar parashikimet për inflacionin për periudhën 2017-2018, që mendohet se mund të rritet në mbi 2%, por nuk përjashtohet që ky nivel të ndryshojë.

Burimi: monitor.al 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale