Çfarë ndodh nëse punoni më shumë se 39 orë në javë?


Një lajm i keq për ata që punojnë shumë: Një studim i ri tregon se ju duhet të punoni deri në 39 orë në javë përndryshe rrezikoni shëndetin tuaj.

Studiues nga Universiteti Kombëtar i Australisë (ANU) ka analizuar të dhënat e mbledhura nga 8000 të rritur australian si pjesë e Studimit: Familja, Të Ardhurat dhe Dinamikat e Punës në Australi (HILDA). Ata zbuluan se orët e gjata të punës kanë potencialin “të shkatërrojnë” shëndetin fizik dhe mendor të një personi.

“Kryesisht, kjo bën që punonjësit të kenë më pak kohë të ushqehen mirë dhe të mos kujdesen siç duhet për veten,” tha Houng Dinh, studiesi drejtues i AU Shkolla Kërkimore e Shëndetit të Popullsisë (Research School of Population Health).

Kjo qëndron më shumë për femrat, për të cilat studiuesit sugjerojnë të limitojnë orët e punës deri në 34 orë në javë; ndërsa meshkujt duhet të punojnë deri në 47 orë në javë. Kjo për faktin se meshkujt shpenzojnë më pak kohë për punët e shtëpisë.

/Money

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale