Çfarë ndodh nëse punoni më shumë se 39 orë në javë? - Business Magazine Albania

Çfarë ndodh nëse punoni më shumë se 39 orë në javë?


Një lajm i keq për ata që punojnë shumë: Një studim i ri tregon se ju duhet të punoni deri në 39 orë në javë përndryshe rrezikoni shëndetin tuaj.

Studiues nga Universiteti Kombëtar i Australisë (ANU) ka analizuar të dhënat e mbledhura nga 8000 të rritur australian si pjesë e Studimit: Familja, Të Ardhurat dhe Dinamikat e Punës në Australi (HILDA). Ata zbuluan se orët e gjata të punës kanë potencialin “të shkatërrojnë” shëndetin fizik dhe mendor të një personi.

“Kryesisht, kjo bën që punonjësit të kenë më pak kohë të ushqehen mirë dhe të mos kujdesen siç duhet për veten,” tha Houng Dinh, studiesi drejtues i AU Shkolla Kërkimore e Shëndetit të Popullsisë (Research School of Population Health).

Kjo qëndron më shumë për femrat, për të cilat studiuesit sugjerojnë të limitojnë orët e punës deri në 34 orë në javë; ndërsa meshkujt duhet të punojnë deri në 47 orë në javë. Kjo për faktin se meshkujt shpenzojnë më pak kohë për punët e shtëpisë.

/Money

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0