Çfarë është programi beta i krijimtarisë në TikTok? - Business Magazine Albania

Çfarë është programi beta i krijimtarisë në TikTok?

Çfarë është programi beta i krijimtarisë TikTok?

Nëse keni vënë re se videot e TikTok bëhen më të gjata kohët e fundit, ka një arsye. Platforma ka njoftuar se do të heqë fondin e saj të krijuesve prej 2 miliardë dollarësh (1.6 miliardë £) nga 16 dhjetori. Ai po zëvendësohet nga programi beta i kreativitetit, për të cilin drejtuesit e aplikacionit thonë se do të krijojë më shumë shanse për të fituar të ardhura, por vetëm për ngarkimet që zgjasin më shumë se një minutë. Disa TikTokers të njohur thonë se sistemi i ri është konfuz dhe janë ankuar se shumat e paguara ndryshojnë shumë.

Çfarë është programi beta i krijimtarisë TikTok?
Fondi i krijuesve të TikTok u krijua në vitin 2020 dhe premtoi t’i paguante përdoruesit për videot e tyre, por shumë krijues thanë se nuk fituan shumë prej tij. Programi i ri i krijimtarisë është i hapur për përdoruesit nga vendet e përzgjedhura që kanë të paktën 10,000 ndjekës dhe të paktën 100,000 shikime brenda 30 ditëve. TikTok pretendon se sistemi i ri mund të paguajë deri në 20 herë më shumë se fondi i vjetër i krijuesve. Ky është një ndryshim për aplikacionin, i cili u bë i njohur falë videove të tij të shkurtra, por platforma së fundmi ka bërë lëvizje drejt ngarkimeve më të gjata dhe më shumë transmetime të drejtpërdrejta. Videot më të gjata do të thotë më shumë angazhim, duke rritur sasinë e kohës që njerëzit shpenzojnë në TikTok.

Lexo edhe:Çelësi që ju mban një hap larg “Burnout”

Sa është RPM(Revolutions Per Minute) juaj?
Ju mund të keni parë shumë video nga krijuesit që diskutojnë RPM, ose të ardhurat për Mille, që kur TikTok filloi testimin e sistemit të ri në fillim të këtij viti. Është një shumë që paguhet për çdo 1000 shikime “të kualifikuara” – njerëzit duhet të shikojnë për një kohë të caktuar që ajo të numërohet. Pra, nëse RPM-ja juaj ishte 0,20 £ dhe keni pasur 100,000 shikime, do të bënit 20 £. Arsyeja pse disa krijues janë ankuar për këtë është sepse shuma duket se ndryshon krejt rastësisht.

Dylan Page, ka 9.9 milionë ndjekës të TikTok, me video që tërheqin rregullisht miliona shikime. Por, ai u ankua se RPM e tij ishte vetëm 0,05 £ – shumë më e ulët se të tjerët me ndjekës të vegjël në krahasim me të tijën. Ai gjithashtu akuzoi platformën për shtypjen e videove të tij nga burimet – diçka që TikTok e mohon.

Si llogariten RPM-të?

TikTok thotë se një sërë faktorësh, duke përfshirë angazhimin, autenticitetin, rajonin ku shikohen videot dhe respektimi i udhëzimeve të komunitetit ndikojnë në RPM. Ai gjithashtu thotë se shikimet dhe ndjekësit nuk preken fare, dhe të gjithë i nënshtrohen të njëjtave “strategji rekomandimi” si të gjitha videot e tjera në TikTok. Një TikToker që thotë se programi i krijimtarisë është një “ndryshim pozitiv” është Zayn Farooqui, i njohur gjithashtu si Zaynqf. Përmbajtja e tij e lidhur me futbollin ka 1.5 milionë ndjekës dhe ai thotë se burimi i tij kryesor i të ardhurave vinte nga marrëveshjet me markat. Arritja atje kërkonte shumë punë, thotë ai, dhe ai mendon se lehtësimi i pagesës, edhe pse shumica e njerëzve do të bëjnë shuma mjaft të vogla, është një “nxitje e madhe” për të krijuar përmbajtje. Dhe Zayn pranon se sistemi i ri do të thotë se ai duhet të bëjë video më të gjata për t’u pajtuar me sistemin e ri, duke ndryshuar qasjen ndaj kanalit të tij. “Nëse videot e mia zgjasin një minutë dhe nuk kanë shikime të mira, do ta marr si ‘në rregull, audienca ime nuk po e shijon këtë, më lejoni të provoj diçka tjetër'”, thotë ai. “Unë me të vërtetë mendoj se është në duart tuaja.”

Çfarë thotë TikTok?
Një zëdhënës i TikTok tha për BBC Newsbeat se mirëpriti reagimet nga përdoruesit për ndryshimet. “Programi i kreativitetit u zhvillua bazuar në mësimet dhe reagimet që kemi marrë nga fondi i mëparshëm i krijuesve,” thanë ata. “Ndërsa vazhdojmë të zhvillojmë mënyra të reja për të shpërblyer krijuesit dhe për të pasuruar përvojën e TikTok, ne vlerësojmë reagimet dhe njohuritë e drejtpërdrejta nga komuniteti ynë për të ndihmuar në informimin e vendimeve tona.”

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0