Call for Breakout Sessions and Event Proposals - Business Magazine Albania

Call for Breakout Sessions and Event Proposals


 

Call for Sessions and Events

The UNESCO Chair invites interested parties from research, industry, or civil society to submit either proposals for breakout sessions or events (e.g., hackathons, workshops, be creative …) under one of the six thematic core areas of the conference.

Breakout session or event proposals will need to provide a clear overview of the proposed session or event under the headings outlined in the prescribed template:

  • Title of breakout session or event proposal
  • Short description, alignment with conference themes, objectives and expected outcomes
  • Summary of discussion/focus and target audience
  • Planned program for event proposals

 

Selection Criteria

The following criteria will guide the selection process of either a breakout session or an event proposal:

  • Development focus: The integration of technology with poverty reduction, sustainable development, gender equality, integrity, and ethics.
  • New thinking, findings, or approaches: The integration of current debates with new ideas and solutions, including lessons from failure.
  • Innovation: How novel or innovative is the proposal, and how does it advance existing knowledge?

 

Costs

The Conference Organizers will cover the following expenses of the selected Session or Event Organizer (if applicable):

  • Waiver of the conference registration fee;
  • Accommodation from Sunday 1 May to Thursday 5 May 2016 with breakfast included (max. 4 nights booked and paid directly by the Conference Organizers).
  • The selected Session or Event Organizer will be responsible for their own travel costs.

 

http://cooperation.epfl.ch/2016Tech4Dev/Call1

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0