BSH: Kredia per bizneset bie me 13 per qind

BSH: Kredia per bizneset bie me 13 per qind


Bankat po kreditojnë gjithnjë e më pak sektorin privat për shkak të kërkesës së ulët nga bizneset. Kreditimi i biznesit mbeti i dobët edhe gjatë nëntorit 2015. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, për nëntorin sistemi bankar dha rreth 17 miliardë lekë kredi për biznesin, vlerë kjo më e ulët krahasuar me tetorin, kur kredia e re kishte qenë rreth 21.6 miliardë lekë.
Edhe nëntori tregoi se kredia e re për sipërmarrjet është e destinuar që për vitin 2015 të bëjë hapa mbrapa krahasuar me vitin 2014. Për periudhën janar-nëntor 2015, totali i kredisë së re për bizneset ishte 174 miliardë lekë, në rënie me 13% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.
Kjo situatë pasqyron qartë vështirësitë e sistemit bankar për të rritur kreditimin, në kushtet e një kërkese të dobët nga sektori privat. Sipërmarrja vijon të ngelet e pasigurt, si pasojë e dobësisë së kërkesës konsumatore dhe nevojës për të rialokuar kapitalet drejt sektorëve të tjerë, pasi ndërtimi dhe disa prej degëve të shërbimeve duket se e kanë shteruar ciklin e tyre të rritjes.
Tkurrja e kredisë
Kreditimi është goditur nga tkurrja e ndjeshme në sektorët që mbajnë peshën 60%. Sektori me peshë të rëndësishme në kreditim, që këtë vit po regjistron rritje, është industria përpunuese, ku kredia e re është zgjeruar me 5.4%. Me gjithë rritjen e kredisë për bujqësinë dhe për disa degë të tjera të shërbimeve, është e qartë. Kredia për biznese është tkurrur që pas muajit maj, e ndikuar si nga një kërkesë e ulët për kredi bankare, ashtu edhe nga kushte të shtrënguara kreditimi.
Performanca nën potencial e ekonomisë, pasiguria e shtuar për të ardhmen së bashku me shtimin e likuiditetit të injektuar nga qeveria në ekonomi, kanë përcaktuar një kërkesë të dobët për kredi nga bizneset. Tkurrja e portofolit në muajt korrikgusht, ka reflektuar tkurrjen e portofolit për likuiditete, ndërkohë që ajo për investime shfaq rritje të moderuar. Standardet e kreditimit kanë vijuar të shtrënguara dhe kryesisht janë shprehur në uljen e maturitetit të portofolit dhe shtimin e marzhit të rrezikut për segmente të caktuara.
Ekonomia po vuan vështirësinë për ristrukturim, nga sektorët ku është mbështetur tradicionalisht drejt aktiviteteve që kanë më shumë potenciale të rritjes për të ardhmen. As ulja e ndjeshme e interesave të kredive që janë sot në nivelet më të ulëta historike nuk po mjafton për të rritur kredinë. Sistemi bankar po përballet me një gjendje mbilikuiditeti, e cila po shkarkohet kryesisht në uljen e interesave të depozitave.

/ACP/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0