Avokatja Elierta Myftari, një prej vajzave shqiptare të suksesshme në Itali

Elierta Myftari

Është ëndrra e kujtdo që të shkëlqejë në vendin ku ka vendosur themelet e jetës së tij. E njëjta gjë vlen dhe për Elierta Myftarin, e cila nga studimet e saj në Elbasan dhe nga transferimi në Napoli vendosi të shkojë në Milano, ku tashmë jeton dhe zhvillon aktivitetin e saj si avokate. Ajo e pranon se një rrugë e tillë ka vështirësitë e tij, por mesa duket Elierta ia ka dalë më së miri të shkëlqejë në një vend si Milano. Elierta që nga tetori i  vitit 2016 është pjesë e Dhomës së Avokatisë në Tiranë dhe në 2019 është bërë pjesë e Dhomës së Avokatisë në Milano.

Në një intervistë për Premium Channel e Radio Travel ajo tregon se si të gjithë vajzat dhe djemtë e moshës së saj të gjeneratës së viteve ’70- 80, “jemi rritur me frymën e ëndrrës së Italisë. Jemi rritur me filma italianë dhe me Italinë që e shikonim në televizor dhe bënim tifo për të, madje dhe në kampionatet botërore dhe europiane. Ndaj ishte një ëndërr dhe situata falimjare bëri që të mblidheshim në Itali, më saktë për arsye zemre”.

Lexo: Fastcall, investimi i dytë në Shqipëri pas projektit INIMA

Pasi ka jetuar e studiuar disa vite në Napoli, Elierta bashkë me familjen janë zhvendosur në Milano. Ajo tregon se nuk ka hasur vështirësi, përjashtuar ato të emigrimit, ose vështirësitë e të qenurit një studente, nënë, grua njëkohësisht.
Me baza edukimi në fushën e artit, Elierta bën një ndryshim në studime. “Pianon u detyrova ta lija në fillimin e viteve 90 sepse pati trazira, tipike të kalimit nga një sistem në tjetrin dhe ishte e vështirë fizikisht të shkoje pasdite dhe të bëje leksionet e pianos në shkollë”. Pastaj, ajo studioi në Liceun e Gjuhëve të Huaja në Elbasan, për gjuhë franceze, por që kur ishte e vogël kishte ëndërr të ishte hetuese, gjykatëse ose police.

E pyetur për ndryshimin e stilit të jetesës mes Caserta-s në Napoli dhe Milanos, Elierta shprehet se, është ndryshe, jo vetëm nga karakteri, por edhe mënyra e jetesës. Qyteza ku jetoja më përpara në provincën e Caserta-s, ishte miqësore. Kudo që shkoje takoje një person të njohur, ndaloje, shkëmbeje fjalë, pra çdo gjë e organizuar si në Shqipëri. Ndërsa veriu i Italisë, më saktë provinca e Milanos ndryshon shumë. Dyqanet e lagjes janë të rralla, puna është më larg dhe blerjet bëhen kryesisht në qendrat tregtare.

Duke mos përjashtuar elementët kriminalë me origjinë shqiptare, të cilët sipas saj akuzohem më së shumti për substancat narkotike, Elierta thekson se po njeh gjithnjë e më shumë shqiptarë që kanë arritur pozicione të rëndësishme dhe të mira në Milano. “Sa më shumë kohë kalon aq më shumë persona njoh. I ke në fushën e drejtësisë, mjeksisë, ndërmarrje të ndryshme, qoftë në ndërtim, qoftë në startup. Nuk ka një fushë të caktuar të shoqërisë italiane ku nuk gjen një shqiptar që ka arritur diçka”.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale