Avioni supersonic i NASA-s me shpejtesi 2400km/ore - Business Magazine Albania

Avioni supersonic i NASA-s me shpejtesi 2400km/ore


NASA po financon studimin e nje avioni ne gjendje te fluturoje pertej shpejtesise se zerit, ne menyre qe te mbuloje distanca te medha ne kohe relativisht te shkurter.

Modeli konceptual SBiDir-FW do te thote i papershkrueshem zbulon qe nga emri karakteristiken e tij, eshte ne gjendje te arrije lartesine e deshiruar pastaj te rrotullohet 90 grade dhe te ndryshoje ane duke kaluar shpejtesine e tingullit dhe te arrije shpejtesi qe fillon nga 1,6 deri ne 2 Mach, apo deri rreth 2400km/ore.

Kjo do te thote te kalosh Atlantikun nga Apple ne Rome per me pak se kater ore. ne lartesi te medha eshte me efikase dhe e pershtatshme te kete krahe kompakt dhe te shkurter, te gjithe avionet supersonic nuk tregojne hapje krahesh te jashtezakonshme dhe per kete arsye ky koncept mendon nje menyre me origjinale per te rregulluar situaten.

Avioni supersonic B-1 i shtrengon krahet me shpejtesi te madhe, SBiDir-FW rrotullohet 90 grade. Per tu theksuar eshte se motoret qendrojne te drejtuar gjithmone ne menyre paralele nga ‘marsi’ ndersa eshte struktura vete qe rrotullon duke pozicionuar krahet dhe bishtin.

Si eshte rrotullimi? Shfrytezohen shtesat qe ndodhen ne fund dha lart kraheve, duke ndryshuar pozicionin, ne menyre qe procedura te kryhet pa harxhuar shume energji dha pa i shkaktuar ndonje permbysje pasagjereve. Pasagjere?! Po, sepse ky koncept i referohet fluturimeve te ardhshme linje duke mbledhur deri ne 70 persona qe sigurisht mund te udhetojne me shpejtesi qe nuk e kane provuar kurre me pare me nje cmim qe sigurisht do te jete i larte.

Avioni supersonic SBiDir-FW do te jete pa zhurme ne menyre qe te mos krijoje shqetesime. NASA ka krijuar nje fond prej 100,000 dollaresh per skuadren e Universitetit te Miamit qe po studion kete koncept, me pas do te shkoje ne galerine e fluturimeve dhe nese cdo gje do te shkoje mire do te paguhen edhe 500,000 dollare te tjera.  Nderkohe NASA po studion edhe nje tjeter avion supersonic te quajtur Dart Green.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0