Apple perdor gjyqin ndaj Samsung per te sulmuar Google - Business Magazine Albania

Apple perdor gjyqin ndaj Samsung per te sulmuar Google


Ne fakt, ka shume kohe qe nuk po flitet per betejen ligjore te Apple dhe Samsung dhe disa mendojne mos kjo lufte ka mbaruar. Ne luften e gjate dhe te lodhshme mes Apple dhe Samsung me shume mundesi do te vleje shprehja se mes dy njerezve qe luftojne fiton i treti.

Apple ne fakt po mendon qe brenda betejes ligjore me gjigandet koreane te perfshije dhe Google, me qellimin per te marre kodin qe rrjedh nga Android, sistemin operativ gjysem te lire qe Google dhe Samsung perdor per shumicen e pajisjeve dhe sherbimeve.

Google do te gjendet ne kete beteje sepse ka furnizuar Samsung me pjese te funksioneve, per te cilat gjigandi korean eshte i akuzuar per dhunim te patentave qe ka Apple.

Akuza qe Cupertino i drejton Mountain View eshte se ka informacione paraprake qe lidhen me sistemin e vet operativ. Me sakte, Apple i referohet te gjitha termave te kerkimit qe Google perdor per te zbuluar dokumentet qe Apple kishte kerkuar.

Sipas avokatit te Apple behet fjale per nje ceshtje transparence. Apple eshte e shqetesuar se Google nuk po ben nje kerkim te plote. Nga ana e vete, Google perpiqet te minimizoje kontributin e saj ne kete ceshtje.

Per momentin gjykatesi qe duhet te vendose nese Apple do te kete akses ne Jelly Beans, nuk ka dhene asnje vendim dhe deklarate per kete ceshtje.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0