Apple merr patenten per teknologjine “No Look” - Business Magazine Albania

Apple merr patenten per teknologjine “No Look”


Zyra Amerikane e Patentave dhe e Markave ka aprovuar patenten per Apple per “Kontrollin e kthimit duke perdorur nderfaqe me prekje ”.
Patenta perfshin nje teknologji qe perdoren ne pajisjet mobile dhe regjistron levizje te prekjeve kur asnje permbajtje nuk shfaqet ne ekran.
 
Sipas ketij krijimi, perdoruesit ndodhen ne situata kur nuk mund te shikojne ndonje gje midis shfaqjeve me shume prekje. Per shembull, gjate kohes qe ndodheni ne palester. Ky krijim e permireson kete duke ofruar kontroll mbi “mos te shikuarit “, edhe kur ekrani i pajisjes eshte i erret.
Nga permbajtja e patentes:
 
Duke lejuar perdoruesin te kete kontroll mbi rileximin e mediave te ndryshme duke perdorur pajisje me prekje sensitive pa patur nevojen e selektimit te nje opsioni ne permbajtje, pajisja elektronike mund te perfshije nje gjendje apo nje konfigurim per te cilin pajisja sensitive e prekjes mund te ndjeje eventet e prekjes, por mos te shfaqe asnje permbajtje ne ekran.
 
Per shembull, nje pajisje elektronike me nje ekran me prekje mund te kete nje gjendje ne te cilen asnje lloj permbajtje mos te shfaqet ne ekranin me prekje, por ekrani eshte ne gjendje te identifikoje eventet qe behen nga prekjet e perdoruesit.
Sistemi i Apple perfshin nje numer te gjesteve te perdoruesit qe ai inicion, duke perfshire edhe nje shtypje qe ndalon apo nis muziken apo nje prekje per ngritjen e volumit. Patenta i jep kredite si krijues Duncan Kerr dhe Nick King. (PCWorld Albanian)
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0