Apple mbyll Ping, rrjetin social muzikor


Apple ka mbyllur rrjetin social Ping, nuk ekziston me sherbimi i shperndarjes iTunes, qe nuk arriti te bindte kurre audiencen e perdoruesve.

Njoftimi per anullimin e ketij sherbimi u dha ne heshtje kur u debutua ne menyre zyrtare iPhone 5. Ana sociale e iTunes do t’i besohet tashme integrimit me Facebook.

Shume keq sepse data kur u debutua ky sherbim nuk eshte as shume larg, behet fjale per ne vitin 2010 kur lindi versioni iTunes 10. Ping lejonte perdoruesit te publikonon playlistat e tyre, te kontrollonin se cfare degjonin dhe cilat ishin kenget qe kishin blere miqte.

Megjithate ana negative ishte se nuk behej fjale per nje sistem intuitiv dhe perdoruesit ishin ankuar se kishin veshtiresi ne gjetjen e miqve. Jo vetem kaq, por shume shpejt ky sherbim u be si nje tentative e Apple per te mbushur xhepat e vete, duke i kerkuar para perdoruesve permes shkarkimeve nga iTunes.

Me rritjen e aplikacioneve per shperndarjen muzikore permes Facebook, si SoundCloud dhe Spotify, Ping u shnderrua keshtu ne nje aplikacion te vjeter.

Ping eshte zhdukur nga iTunes dhe dyqanet iTunes dhe perdoruesit do te marrin nje mesazh ne te cilin do te shkruhet gabim nese tentojne te klikojne ne ndonje link te Ping, duke u drejtuar direkt ne faqen Apple Store.

Integrimi i Facebook me iTunes zevendeson Ping ne versionin e ri te aplikacionit muzikor, qe do te dale ne kete muaj, qe do te shtoje butonat ‘Like’ dhe ‘Share’ ne iTunes. Per ata pak persona qe perdornin akoma playlistat ne Ping, do t’i vihet ne dispozicion nje funksion qe do t’i lejoje te shnderrohen ne formatin e playlistave te publikueshme ne Apple, iMixes.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale