Apple dhe TSMC arrijne nje marreveshje per prodhimin e procesoreve A6X - Business Magazine Albania

Apple dhe TSMC arrijne nje marreveshje per prodhimin e procesoreve A6X


TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) ka arritur nje marreveshje per nenshkrimin e nje kontrate qe do ta mbaje te lidhur me Apple per vitet e ardhshme, sic eshte raportuar nga gazetat me te medha aziatike. Marreveshja parashikon qe TMSC te prodhoje procesoret mobile te zhvilluar nga Apple, duke filluar nga A6X qe deri tani eshte prodhuar nga Samsung.
 
Chip-i A6X u prezantua nga Apple ne muajin tetor sebashku me iPad-in e gjenerates se katert, dhe me shume mundesi do te perdoret edhe ne iPhone 6 dhe iPad Mini. Ky chip prodhohej nga Samsung, por tani prodhimi duhet te kaloje krejtesisht tek TSMC, duke e mos e mbajtur me Apple te lidhur me kompanine koreano jugore.
 
TSMC eshte kompania me e madhe ne bote per gjysmepercuesit dhe marredhenie e saj afat-gjate me Apple do te varet nga tre muajt e ardhshem: 90 dite prove nga te cileve Apple mund te percaktoje nese partneri i ri eshte ne gjendje te permbushe kerkesen e madhe te procesoreve per iPhone dhe iPad. Nese ky test shkon mire, TMSC do te prodhoje gjysmepercuesit e rinj quad-core per pajisjet Apple ne te ardhmen. (iPhoneAlbania)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0