Aparati i humbur ne oqean, ne duart e pronareve fale Google + - Business Magazine Albania

Aparati i humbur ne oqean, ne duart e pronareve fale Google +


Google + ne Ameriken e Veriut po ben buje me historine e pabesueshme, qe thekson sesa e fuqishme eshte rrjeti social.  Mark Thompson ishte zhytur ne brigjet e Deep Bay per nje pune kur gjeti nje aparat dixhital reflex Canon EOS 1000D ne fund.

E terhoqi dhe i mori karten SD. Pasi e pastroi mire pa fotot dhe ndertoi jeten qe bente pronari i aparatit. Keshtu publikoi bje postim ne Google + dhe cuditerisht e gjeti.

Ne postimin origjinal te Google + lexohej :”Canon EOS 1000D ne shitje, perdorur vetem nje here nen ujin e Oqeanit Paqesor pergjate nje viti”. Me poshte pastaj shkruhej historia e vertete, qe ishte gjetur nen uje nha Thompson gjate nje zhytjeje.

Thompson ka hequr karten SD pavaresisht se aparati ka qendruar ne uje per mbi nje vit (gusht 2010), pas nje pastrimi te thelle. Keshtu ai shkarkoi 50 foto duke zbuluar se nje familje qe perbehej nga burri, gruaja dhe 2 vajzat ishin me pushime.

Ai zbuloi se pronari ishte nje zjarrfikes ne Kolumbine Angleze dhe skuadra e tij kishte fituar cmimin Pacific Regional Firefit. Natyrisht qe kamera nuk funksiononte dhe mund te ekspozohet ne ndonje muzeum te Canon.

Fale Google + dhe nje kolegu te zjarrfikesit, Thompson gjeti pronaret legjitime dhe i dorezoi materialin. Nje publicitet i mire per Google +,ne kete kohe qe ka nevoje.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0