Angazhimi, çelësi drejt Gjeneratës "Y"

Angazhimi, çelësi drejt Gjeneratës “Y”


Përtej pritshmërive për të marrë atë që kërkojnë nga mediat online, “milenialët” (brezi i të lindurve midis 1980 dhe mesit të viteve 2000, të njohur ndryshe edhe si Gjenerata “Y”)  dëshirojnë të kenë eksperienca të çastit dhe të evoluojnë në kohë reale.

Të mendosh se si duhet t’i balancosh të gjithë elementët bashkë, është e mjaftueshme për të të zënë dhimbja e kokës. Në esencë, janë gjashtë vlera themelore që ‘milenialët’ dëshirojnë të shikojnë te markat dhe gjashtë mënyra për të mbajtur të fokusuar në mënyrë dixhitale një audiencë të orientuar nga teknologjia e informacionit.

Shpejtësia e shërbimit– Markat duhet të sigurohen që po krijojnë një eksperiencë që milenialët mund ta kuptojnë. Duhet të identifikojnë dhe të rafinojnë çfarëdo lloj kufizimesh teknologjike që nuk arrin t’u përçojë një shërbim të vlefshëm. Të japësh informacione ‘smooth’ dhe ‘up-to-date’ është avantazhuese për t’i mbajtur pas vetes këta individë.

Koha e navigimit – Studimet tregojnë se milenialët argëtohen më tepër kur kërkojnë në internet rreth produkteve, sesa kur i blejnë ato. Pra, t’i bindësh për të kapërcyer nga faza e kërkimit drejt fazës së blerjes është kërkesë themelore për markat.

Të integrosh eksperiencat – Tre të katërtat e milenialëve  kërkojnë nga markat t’u dhurojnë më tepër eksperienca jetësore. Markave u kërkohet jo vetëm të jenë inovative për të kapur ‘milenialët’, por ta përdorin arsenalin e gjerë të mjeteve dixhitale për t’ua pasuruar jetën të rinjve.

Komunikimi online– Të lindurit e gjeneratës “Y” nuk kanë për ta vrarë shumë mendjen për një shërbim nëse nuk mund ta implementojnë te të gjitha pajisjet. Nga kërkimet u gjet se rreth 64 % e tyre kanë kërkesë të lartë për brande të cilat ofrojnë kanale të shumta komunikimi online.

Imazhe dhe video– Me katër të pestat e të intervistuarve të studimit që u përgjigjën se kanë postuar të paktën një herë në jetën e vet një foto online, nuk ka diskutim se sa më e larmishme të jetë përmbajtja multimediale, aq më besnikë do të jenë të rinjtë.

Integrimi në një proces kreativ – Studimet treguan se 40 % e milenialëve  duan të influencojnë një produkt marke, ndërsa një e pesta e tyre duan të bëhen pjesë e grupit të tyre të fansave. Ndaj të krijosh terrenin për t’i bërë këto ndërveprime të mundura duhet të shihet me prioritet nga kompanitë e markave. T’i integrosh milenialët në procesin e krijimit të markës duke bashkëpunuar me ta, ua bën eksperiencat e tyre jetësore më të mira dhe u jep brandeve idenë se cilat gjëra vlejnë më tepër për brezin e “dixhitalistëve”.

Të gjithë e dimë se milenialët zotërojnë një pjesë të madhe të ‘tortës’ së tregut në ditët e sotme. Të vlefshme dhe të suksesshme janë ato kompani të cilat kapin imagjiantën e këtij komuniteti, duke i bërë ata të kthehen sërish te e njëjta markë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0