A lejon Skype te pergjohen telefonatat tuaja - Business Magazine Albania

A lejon Skype te pergjohen telefonatat tuaja


A e lejon Skype policine apo autoritetet te pergjoje bisedat e perdoruesve? Kjo eshte pyetja qe kane ngritur nje sere organizatash dhe reporteresh, se bashku me shume aktiviste dhe gazetare nga e gjithe bota. Ata i kane derguar nje leter te hapur Microsoft-it per te marre nje pergjigjje te qarte lidhur me kete ceshtje.
 
Skype ka mbi 600 milione perdorues dhe eshte shnderruar ne nje nga kompanite me te medha te telekomunikacionit ne bote. Shume prej perdoruesve te sherbimit besojne tek ai biseda mjaft delikate, qofte aktiviste nen regjime autoritare apo gazetare te cilet bisedojne me burimet e tyre te informacionit. Me fjale te tjera, “perdoruesit besojne tek Skype lidhur me privatesine e komunikimeve te tyre dhe ne disa raste, edhe jetes se tyre,” shkruhet ne leter.
Per keto arsye, nje pjese e tyre jane te paqarte lidhur me politikat e Skype, vecanersisht kur behet fjale qe keto biseda mund t’u jepen autoriteteve apo paleve te treta.
 
Prandaj, i gjithe grupi i lartpermendur, kerkon nga Microsoft-i qe te nxjerre publikisht nje raport transparence te perditesuar rregullisht, ku te tregohen me detaje polikata e tyre ne lidhje me privatesise, si dhe gjithashtu se cfare lloj te dhenash u jep paleve te treta dhe cfare lloje te dhenash mbledh per qellimet e veta, sa here i eshte pergjigjur Skype kerkesave te qeverise per keto te dhena dhe cilat jane kriteret ne baze te te cilave i jep ato.
Ne te gjithe jemi te pavemendshem per privatesine
Grupi i nenshkruesve duan te dine nese qendrimi i Skype ndaj pergjigjimeve dhe privatesise ka ndryshuar neper vite, vecanerisht pas blerjes se tyre nga Microsoft.
 
Deri para se te blihej nga Microsoft-i, Skype eshte konsideruar si nje aplikacion i besueshem boterisht, fale enkriptimit dhe arkitektures ‘peer-to-peer based’ qe e bente pothuajse te pamundur pergjimin. Ne vitin 2007, Skype u shpreh se praktikat e veta e benin te pamundur per ta qe te pergjonin bisedat (dhe ne ate kohe policia gjermane u ankua per kete fakt!).
 
BE-ja kerkon nga Google qe te ndryshoje politiken e privatesise
Por, ne vitet e fundit, gjerat mund te kene ndryshuar. Hacker-at iu referuan disa ndryshimeve te koheve te fundit ne arkitekturen e Skype-t, ndryshime te cilat mund ta kene bere me te lehte per kompanine dhe autoritet te pergjojne telefonatat e perdoruesve.
Nje fakt i rendesishem ne kete mes eshte arrestimi i Kim Dotcom te Megaupload ne fillim te vitit 2012, ku FBI u shpreh se kishin perdorur historikun e bisedave ne Skype dhe emailet qe prej vitit 2007 per ta kapur ate. Kjo deklarate kundershton politikat e Skype, sipas se cilave historiku mbetet per vetem 30 dite.
 
Deri tani Microsoft nuk ka dhene nje deklarate zyrtare dhe grupi i aktivisteve shprehet se perdoruesit nuk duhet t’i besojne aplikacionit per bisedat e tyre delikate. (PCWorld Albanian)
 
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0