A jemi pranë kurës së Covid 19?


Ilaçi kundër artritit po jep efekte në Itali

Prej disa ditësh mjekët italianë po studiojnë efektet pozitive të një mjekimi të përdorur deri më tani në trajtimin e atritit. Onkologu thotë se ky ilaç po jep efekt edhe brenda 24 orëve nga nisja e trajtimit.

TGCom24 shkruan se, trajtimi me këtë ilaç mund të jetë një armë e re në luftën kundër koronavirusit duke iu referuar doktor Paolo Ascierto, drejtor i Imunoterapisë Onkologjike në spitalin “Pascale” në Napoli.

Quhet Tocilizumab. I pyetur për idenë e përdorimit të këtij mjekimi, doktori thotë se “ilaçi është përdorur në kurimi e artritit reumatoid. Ne onkologët e njohim pasi e përdorim për efektet anësore që japin disa mjekime imunoterapeutike. Tocilizumab është një mjekim që reagon kundër të ashtuquajturës goditje të citoksinës që shpërthen në momente kur ka një reaksion të fortë imunitar, ashtu siç ndodh në mushkëri në pas infeksionit të Coronavirus. Nga këtu lindi ideja e mundësisë për efekte pozitive”.

Çfarë bënë mjekët italianë pasi identifikuan këtë ngjashmëri efekti? Ascierito thotë se menjëherë janë kontaktuar kolegët kinezë, të cilët thanë se e kishin përdorur këtë trajtim tek 21 pacientë dhe kanë parë përmirësime të rëndësishme. Për këtë arsye, është krijuar një urë komunikimi mes mjekëve napoletanë në Itali dhe atyre kinezë dhe ka filluar trajtimi. Drejtori i spitalit “Pascale”, thotë se janë trajtuar 6 pacientët e parë nga e shtuna e kaluar deri të enjten. Mes pacientëve të trajtuar, i pari ka patur përmirësim të gjendjes brenda 24 orëve, ndërsa ditën e dytë kushtet resipratore të tij e bënin të mundur edhe heqjen e tubave të respirimit, ndonëse deri të entjen ky vendim nuk u mor për çështje sigurie. Edhe pacienti i dytë ka pasur përmirësime, por më të vogla”.

Doktori thotë se ky është një trajtim për emergjencat por duhet të kuptohet se sa pacientë mund t’i përgjigjen këtij trajtimi, në % në dhe si përgjigjen, si mund të verifikohet se një pacient përgjigjet pozitivisht dhe se kur është momenti më i mirë për t’u trajtuar me këtë mjekim.

Për këtë është e nevojshme një protokoll shkencor. Instituti ka krijuar një task force bashkë me spitalin Cotugno për të krijuar një protokoll shkencor mjekimi që do t’i dergohet Aifa (Ndërmarrja Italiane e Farmacisë) e cila do ta vlerësojë dhe pastaj të shpërndajë përdorimin e tij.

Në situatë emergjente, veçanërisht në Itali, pyetja lind se sa kohë do të duhet të nisë implementimi zyrtar i tij. Edhe pse procedura do të jetë e shpejtë nuk mund të sigurohet në kohë shumë të shpejtë, ndonëse ilaçi është i disponueshëm. Ai thekson se kjo nuk është një kurë eksperimentale, mjekimi është tashmë. Ndaj ka dy kanale paralele, ajo e studimit dhe ajo e trajtimit.

Ascierto thotë se, “komunikimi ndërkombëtar është i rëndësishëm. Na kanë kontaktuar edhe grupe amerikane, ndërsa jemi në kontakt të vazhdueshëm me Kinën. Në Itali komunikimi është i hapur me reanimacione të tjera dhe spitale. Ka nisur trajtimi në Breshia, Milano e Fano”.

TGCom24

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale