A e dini se cili është shteti me njerëzit më të vjetër në botë? - Business Magazine Albania

A e dini se cili është shteti me njerëzit më të vjetër në botë?

A e dini se cili është shteti me njerëzit më të vjetër në botë?

Në ishujt japonezë sub-tropikal të Okinawas, ata kanë një thënie: Jetoni mjaft larg familjes, në mënyrë që të mos ndesheni me ta çdo ditë, por aq afër sa t’i çoni një tas të ngrohtë me supë, në këmbë. Shumë prej nesh gjatë 18 muajve të fundit do të kishin përfituar duke jetuar në distancë në këmbë nga familja jonë. Në vend të kësaj na është dashur të mjaftohemi me telefonatat e Zoom  dhe humbja e lidhjes sociale ka ndikuar në mirëqenien dhe shëndetin tonë mendor.

Socializimi është një nga arsyet pse shumë banorë të Okinawanit jetojnë të shëndetshëm deri në 100 vjeç e lart. Kështu thotë geriatri i Universitetit të Havait dhe Drejtori i Qendrës Kuakini për Kërkimet Përkthimore mbi Plakjen, Dr. Bradley Willcox, i cili me vëllain e tij binjak antropolog, Craig, nga Universiteti Ndërkombëtar i Okinawas, ka studiuar njëqindvjeçarët në ishuj për më shumë se 20 vjet. Është një nga pesë Zonat Blu në botë, ku ka përqendrime të larta të njëqindvjeçarëve. “Nuk mund të ecësh në rrugë pa u përplasur me një të tillë,” thotë Dr. Willcox, i cili ishte bashkëautor i bestsellerit të New York Times, The Okinawa Way në 2001, për të shpjeguar gjetjet e ekipit të tij.

Rekord i ri njëqindvjeçar
Popullsia njëqindvjeçare e Japonisë sapo ka arritur një rekord prej 86,510, sipas ministrisë së saj të shëndetësisë, një rritje prej 6,060 nga viti 2020 – dhe nga vetëm 153 kur filluan të dhënat në 1963. Kjo do të thotë se një japonez në çdo 1,450 është tani mbi 100 vjeç – dhe gratë përbëjnë 88.4% të njëqindvjeçarëve, duke përfshirë Kane Tanaka, personi më i vjetër në botë me 118 vjeç. Në Okinawa, kishte pothuajse dyfishin e numrit të njëqindvjeçarëve për 100,000 njerëz në vitin 2015, sesa në Japoni në tërësi.

Pse ka rëndësi jetëgjatësia
Studimi njëqindvjeçar i Okinawas, i filluar nga Dr. Makoto Suzuki në vitin 1975, është studimi më i gjatë dhe i vazhdueshëm në botë i njëqindvjeçarëve. Ekipi ka studiuar më shumë se 1000 100-vjeçarë për të kuptuar faktorët gjenetikë dhe mjedisorë të stilit të jetesës përgjegjës për plakjen e shëndetshme. Gjetjet e përbashkëta në librin e tyre të vitit 2001 përfshinin arterie të pastra dhe kolesterol të ulët; rrezik i ulët i kancerit të varur nga hormonet, me 80% më pak kancer të gjirit dhe prostatës sesa amerikanët e Veriut; kocka të forta, me gjysmën e rrezikut të frakturave të ijeve të amerikanëve të veriut; trupa të dobët dhe në formë dhe qartësi të jashtëzakonshme mendore. E gjithë kjo do të thotë se barra në sistemin e kujdesit shëndetësor të Okinawa është më e ulët, ndërsa popullsia plaket. Plakja më e shëndetshme mund të sjellë gjithashtu përfitime ekonomike, sipas Këshillit Global të së Ardhmes për Plakjen e Shëndetshme dhe Jetëgjatësinë e Forumit Ekonomik Botëror.

Lexo edhe: Grante për startupet, thirrja e hapur deri në fund të muajit. Detaje Nga drejtori i Agjensisë Arjan Ymeri

1. Ushtroni ‘hara hachi bu’, hani për shëndet dhe ushtrime
Okinawanët e moshuar besojnë se trupi është një tempull dhe ju nuk duhet ta ndotni atë. Ata pinë alkool në moderim dhe në përgjithësi nuk pinë shumë duhan. Dhe ata janë njerëz shumë aktivë, marrja e tyre e kalorive ndaj prodhimit është gjithmonë afër ekuilibrit dhe shpesh neto-negative, kështu që djegin shumë yndyrë. Dieta e tyre ka qenë kryesisht me bazë bimore, pra jo e dendur me kalori.

2. Jini pozitiv dhe gjeni ‘ikigai’ tuaj, sensin e qëllimit
Të gjithë njëqindvjeçarët që takojmë kanë një qëndrim pozitiv. Ata janë përgjithësisht optimistë dhe kanë këtë qasje të lirë dhe të shkujdesur ndaj jetës – ata janë njerëz që duan argëtim. Mendoj se është vërtet e rëndësishme të shijosh jetën ndërsa plakesh. Ata gjithashtu kanë diçka që ne e quajmë ‘ikigai’, që është fjala japoneze për një kuptim qëllimi.

3. Qëndroni të angazhuar mendërisht
Nuk ka asnjë fjalë për pension në gjuhën Okinawan, kështu që deri vonë, ai thjesht nuk ishte një koncept. Ju thjesht keni bërë atë që keni bërë gjithmonë, kështu që nëse jeni fermer, ju ende keni bërë bujqësi. Unë mendoj se sapo të ndaloni së bërëi diçka që keni bërë, veçanërisht nëse ju pëlqeni duke e bërë atë dhe ju jepte një ndjenjë qëllimi, mund të shkoni tatëpjetë shpejt.

4. Bashkohuni me një grup social ‘moai’
Okinawanët kanë familje të mëdha dhe rrjete të forta mbështetëse sociale. Komunitetet e tyre janë vërtet të lidhura ngushtë dhe të gjithë i njohin të gjithë. Ata kanë tubime shoqërore në grupe të njohura si ‘moai’. Gratë bisedojnë për gjëra, pinë çaj jeshil dhe ndoshta kanë një ëmbëlsirë të vogël, dhe burrat mund të pinë cigare dhe të pinë alkool, gjë që mund të shpjegojë pjesërisht pse ato nuk jetojnë aq gjatë sa gratë. Por në përgjithësi, atyre u pëlqen të bëhen bashkë.

5. Stresohuni më pak dhe rimendoni marrëdhënien tuaj me kohën
Ju ndoshta keni dëgjuar termin “sëmundje e nxituar” – ne të gjithë po përpiqemi të vendosim afate. Në pandeminë COVID-19, shumë prej nesh mund të punojnë nga shtëpia, por më pas të gjithë konsumohemi nga telefonatat. Okinawanët kanë një ndjenjë më të ngadaltë të kohës, asgjë nuk duket se fillon në kohë, por ata i bëjnë gjërat përfundimisht. Dhe në të njëjtën kohë, ata kanë këto personalitete rezistente ndaj stresit, gjatë historisë – ata kanë mësuar se si të merren me tragjedinë dhe dhimbjen.

6. Përqafoni spiritualitetin tuaj
Okinawanët janë njerëz shumë shpirtërorë dhe ata janë njerëz shumë praktikë kur bëhet fjalë për spiritualitetin ose fenë. Çdo vit, ata vizitojnë paraardhësit e tyre dhe bëjnë një piknik dhe flasin me ta sikur të jenë ende atje. Ata e ruajnë këtë lidhje ndër breza, kështu që ka një ndjenjë vazhdimësie atje. Ata kanë fenë e tyre indigjene, kjo është më shumë animiste, kështu që ata besojnë se ka një energji shpirtërore në çdo gjë.

WEF

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0